уторак, 05.09.2023, 21:23 -> 21:58
Извор: РТС
Аутор: Зорица Синадиновић
Odličan start mladih šahista Srbije na prvenstvu Evrope u Rumuniji
U rumunskom gradu Mamaja počeo je šampionat Evrope za šahiste do 18 godina. Boje Srbije brani 18 takmičara. Prvog dana igrači su ostvarili izuzetan rezultat, 13 bodova iz osamnaest partija.
Najbolji mladi šahisti Evrope će se u narednih desetak dana boriti za titulu prvaka starog kontinenta. Tim Srbije je prvog dana zabeležio i više nego dobar rezultat.
"Delegacija mladih Srbije je odlična. Tu je 18 igrača, šampiona ili ako nisu šampioni onda su među prvih petoro u državi u svojoj kategoriji i učestvuju kao ekstra igrači. Imamo takmičare u svim uzrasnim grupama. Ja sam sa mladima u kontinuitetu poslednjih pet godina i veći uspeh na ovakvom takmičenju prvog dana nismo imali. Iz osamnaest partija osvojili smo trinaest bodova, što je fantastičan uspeh. Bilo je 12 pobeda, dva remija i četiri poraza. To znači da su naši takmičari i pripremljeni i željni igre“, kaže internacionalni majstor Mladen Milenković, selektor mladih do 18 godina.
"Na prvenstvu je oko 900 mladih igrača iz čitave Evrope. Ovde igraju najbolji u svom godištu, a mi imamo odlične takmičare i prvi put sam ubeđen da ćemo doneti neku od medalja Srbiji“, dodaje naš sagovornik.
Organizatori se, kaže, trude da u hodu reše eventualne probleme.
"Organizacija bi možda mogla biti i malo bolja. Ali da budemo uzdržani, jer je odigrano tek prvo kolo. I kad god je prvo kolo onda je pitanje ko će doći, ko neće doći, ko kasni, kakvo je parovanje, kako će teći prevoz“, kaže Milenković.
"Generalno hotel je super, jer smo u novijem kompleksu u Mamaji. Prošle godine se ovde igralo prvenstvo sveta i ovi kompleksi su bili u izgradnji. Mi smo sada među prvim gostima. Hrana je dobra, tako da deca i pratioci nemaju razloga za brigu. Eto, nadam se da će se popraviti organizacija prevoza od hotela do mesta gde se igraju partije“, dodaje naš sagovornik.
Za sve učesnike tokom igranja mečeva važe stroga pravila.
"Pravila su postala sve rigoroznija, jer je šah podložan varanju. Varanje je krupan pojam, ali generalno s pojavom računara i najboljih računarskih programa može da se desi da neko nešto pogleda, da vidi neku varijantu i bogami to sudije ne dozvoljavaju. U salu gde se igra ne mogu da se unose ni flašica sa vodom, ni hemijska olovka, a o telefonima da i ne govorimo. Tu su i detektori za metal“, objašnjava selektor mladih šahista.
Mladi šahisti su nada Srbije
Milenković veruje da šah u Srbiji ima perspektivu.
"Šah u Srbiji je u velikoj ekspanziji. Razlog nije uspeh seniorske reprezentacije. Lično mislim da je do toga dovela i korona, jer je dosta dece u to vreme šah igralo preko kompjutera, a kasnije je to preraslo u druženje uživo i u igranje na turnirima. Šah je treći po brojnosti sport u Srbiji. Samo po tome ima neverovatan potencijal“, kaže naš sagovornik.
"Uveliko se priča da uđe u škole kao predmet. Iz mog ličnog ugla to bi bio pun pogodak, jer je tako u najrazvijenijim zemljama Evrope. Šah razvija ono što svima nedostaje u ovom brzom vremenu, a to je strpljenje. Kasnije ide i do boljeg logičkog rasuđivanja, razvoja ličnosti, brzog i kvalitetnog donošenja odluka... Kratkoročna dobit koju roditelji vrednuju jeste da se dete skloni od igrica i mobilnih telefona. To je najmanje što šah daje i u čemu se vide benefiti ove igre“, navodi Milenković.
Na prvenstvu Evrope igra se ukupno devet kola, svakoga dana po jedno. Vreme predviđeno za partiju je 90 minuta plus 30 sekudni po potezu za svakog igrača.
Коментари