петак, 16.05.2025, 11:18 -> 11:21
Извор: РТС, DW
Макото Нагано инспирација у Немачкој - премијера Нинџа Бундеслиге
Спектакуларни скокови, савладавање препрека – нинџа-спорт захтева много од спортисткиња и спортиста. Деца су посебно одушевљена и постају озбиљна конкуренција већ етаблираним "нинџама“.
"За нас одрасле је то као велико игралиште. Свима нам је много забавно“, каже Марлис Брунер за Дојче веле са сјајем у очима.
"Радујемо се као мала деца што можемо да се бавимо овим спортом.“ Двадесеттрогодишњакиња је допутовала из Аустрије у Бон, јер се овде одржава премијера Нинџа-Бундеслиге.
У нинџа-спорту ради се о савладавању комплексног парка са многобројним и различитим препрекама, у одређеном временском року. Спортисткиње и спортисти морају пре свега имати снагу, издржљивост, координацију, технику и менталну снагу како би стигли до циља – без падања на ваздушни јастук или струњаче. Према моту: "Тло је лава.“
"Много се лети кроз ваздух, осећаш се лако и као да више ниси везан за гравитацију“, објашњава Уисал Тујер у интервјуу за Дојче веле. "Потпуно је другачије кретати се само рукама, а не ногама", каже двадесетогодишњакиња.
Марлис Брунер, која је прошле године постала аустријска нинџа-првакиња, додаје: "Толико је различитих покрета који чине овај спорт тако посебним.“
Оно што звучи спектакуларно, тако и изгледа. Нинџе се пењу, њишу, љуљају или "лете“ кроз полигон с препрекама, а притом цела тежина тела често виси само на прстима. "Фасцинантно ми је колико руке могу да издрже“, каже Брунер. "Захвална сам свом телу што могу све то да радим.“
Спортисткиње и спортисти улазе један за другим на полигон, али неки од њих, пуни адреналина, већ на првој препреци достижу своје границе и испадају. Један погрешан покрет или једна нефокусирана акција и такмичење је готово.
Игралишта су слична нинџа-парку
Тренд спорт, који је у Немачкој још увек релативно непознат, последњих година постаје све популарнији. У Немачкој тренутно има око 1.300 нинџи које се редовно баве овим спортом. Многи долазе из других дисциплина, попут пењања, болдеринга, акробатике или гимнастике.
Али, све је више и деце која улазе у свет нинџа-спорта и одрастају уз њега – тренутно је отприлике половина активних млађа од 16 година. "Деца генерално воле да буду активна. Игралишта су врло слична нинџа-парку. Тамо се њишу и пењу“, објашњава Тујер. „Требало би их чешће водити у нинџа-хале.“
Деца пате од поремећаја у моторичком развоју
И за Штефена Морица, једног од оснивача Нинџа-Бундеслиге, јасно је: "Свако ко се раније много пењао или висио, поново се сети тог времена. Деца одмах знају шта треба да раде на стази с препрекама“, каже он у интервјуу за Дојче веле. Ови покрети, према речима љубитеља нинџи, данас многој деци недостају.
То потврђују и актуелни подаци истраживања које је спровело здравствено осигурање ККХ. Они показују да све више деце и омладине у Немачкој пати од поремећаја у моторичком развоју.
Удео погођених у узрасту од шест до 18 година повећао се између 2008. и 2023. године за око 64 одсто. У 2023. години више од 311.000 ученица и ученика било је погођено тим проблемом. А узрок је, према подацима здравственог осигурања, премало кретања.
Нинџа-спорт би могао да помогне у борби против тог проблема, јер се организатори радују све већем броју младих нинџи. "Желимо да будемо платформа за спорт који је измишљен у Јапану и који је познат са телевизије“, објашњава Мориц.
Порекло у ТВ-емисији "Сасуке“ из Јапана
У Немачкој је спорт постао познат кроз ТВ формат "Нинџа ратник Немачка“. Емисија, коју телевизија РТЛ емитује од 2016. године, преузета је од америчког оригинала "Амерички нинџа ратник“. Међутим, "Нинџа ратник“ је настао у Јапану и први пут је емитован тамо 1997. године под именом "Сасуке“. Емисије су веома популарне и у Вијетнаму и Аустралији.
Током година, под утицајем ТВ-емисије, развила се светска заједница. За Штефана Морица и његов тим изазов је сада да овај "телевизијски спорт“ етаблирају у Немачкој. Пошто су новац и спонзори оскудни, много тога функционише само захваљујући волонтеркама и волонтерима.
"Овај спорт се првенствено финансира од новца који спортисти морају да уплате ако желе да учествују у Бундеслиги“, каже Мориц. То је тренутно основа. Али тренутни развој улива наду не само организаторима, већ и нинџама да ће убудуће све више спонзора обратити пажњу на овај нови спорт.
Млади доминирају на отварању Бундеслиге
"Спорт је доживео огроман скок. Има све више нинџа-хала, има сјајних такмичења и много догађаја као што је Нинџа-Бундеслига у Немачкој“, радује се Марлис Брунер. "Види се да је спорт спорт сада постао веома популаран.“
Фасцинантно је видети колико се деца забављају и колико су вец́ добра, каже Аустријанка. "Ми одрасли заиста морамо да дамо све од себе да бисмо могли да их пратимо.“ Стога не треба да чуди што је победник премијере Бундеслиге у Бону Јонас Елтинг – који има само 17 година
.
Коментари