Kuman podneo ostavku posle kraha Holandije i nagovestio kraj karijere

Selektor fudbalske reprezentacije Holandije Ronald Kuman podneo je ostavku na tu poziciju dan nakon eliminacije sa Svetskog prvenstva. Iskusni stručnjak je preuzeo punu odgovornost za neočekivani poraz od Maroka u šesnaestini finala i nagovestio je kraj karijere.

Kuman je odluku saopštio na Instagramu, gde je izrazio duboko razočaranje.

Poraz od Maroka nakon izvođenja jedanaesteraca predstavlja najraniju eliminaciju Holandije u istoriji njihovih učešća na svetskim prvenstvima.

"Sinoć sam doneo odluku da završim svoj mandat. Svi smo delili san o ispisivanju istorije, ali nismo uspeli. Niko nije više razočaran od mene. Kao selektor, odgovornost na kraju leži na meni", napisao je Kuman.

Pored neuspeha, 63-godišnji stručnjak je istakao i lične razloge, navodeći tešku bolest supruge Bartine kao faktor koji mu je promenio životne prioritete.

"Protekle godine su me ponovo navele da shvatim da postoje važnije stvari od fudbala. Fudbal je bio moj život, ali zdravlje je neprocenjivo. Kada se neko koga volite bori u teškoj bici, vaša perspektiva se menja", istakao je.

Ostavka je usledila nakon oštrih kritika zbog defanzivne taktike protiv Maroka, kada je Kuman iznenada izveo tim u formaciji sa pet defanzivaca.

FS Holandije reagovao i zbog rasizma

Tehnički direktor Fudbalskog saveza Holandije (KNVB) Najdžel de Jong ocenio je učešće kao neuspešno.

"Cilj je bio polufinale, a ambicija da postanemo svetski prvaci. Nažalost, to nismo ostvarili. Daleko smo od toga, moramo biti iskreni", zaključio je De Jong.

Čitav događaj zasenjen je i sramnim rasističkim uvredama upućenim igračima koji su promašili jedanaesterce - Džastinu Klajvertu, Kvintenu Timberu i Krisensiju Samervilu, piše Bi-Bi-Si.

FS Holandije je oštro osudio napade i najavio pravne korake.

"Smatramo da je ovo užasno. Diskriminacija je suprotna svemu za šta se fudbal zalaže i podnećemo prijavu", navodi se u saopštenju saveza.

Kumanov drugi mandat na klupi "lala" tako se završava razočaranjem. Fudbalski savez Holandije sada je pred hitnim zadatkom da pronađe novog selektora koji će voditi tim kroz Ligu nacija i kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2028.

уторак, 04. август 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом