Bosna bez snage za čudo i sa igračem više – Amerikanci u osmini finala Mundijala
Fudbaleri Bosne i Hercegovine nisu uspeli da prirede iznenađenje, pošto su poraženi od SAD rezultatom 2:0 u utakmici šesnaestine finala Svetskog prvenstva.
Došla je selekcija Bosne i Hercegovine u San Francisko u nadi da će uspeti da priredi još jedno čudo ove godine, poput onog u Zenici kada je u finalu baraža eliminisala Italiju.
Ipak, Sjedinjene Američke Države stigle su do sigurnog trijumfa 2:0 i mesta među 16 najboljih timova sveta uprkos činjenici da je tokom pola sata igre imala igrača manje.
Zapravo, sve je počelo iznenađenjem. Selektor BiH Sergej Barbarez odlučio se na promenu formacije i počeo meč u defanzivnih 5-3-2, u želji da negira prostor Amerikancima.
Povukao je jednog igrača iz sredine u poslednju liniju, šansu je dobio Stjepan Radeljić uz Tarika Muharemovića i Nikolu Katića. Ali ispostavilo se da je upravo dodatni štoper načinio nespretan potez u finišu prvog poluvremena.
Igrao se 45. minut kada je Folarin Balogun doveo SAD u vođstvo.
Radeljić je pokušao da spreči jednu loptu u prostor za Amerikanca, od njega se ona odbila i pogodila Muharemovića u petu. To je loptu zaustavilo u mesto baš kod Baloguna, a napadač SAD je odmah šutirao i matirao Nikolu Vasilja.
Dosta je sve to bilo nesrećno i nespretno po BiH, ali SAD su otišle na odmor sa prednošću. Dodatni problem za "zmajeve" je nastao u 50. minutu kada je Edin Džeko zbog povrede morao da napusti teren.
No, već u 64. minutu su domaći ostali sa igračem manje - upravo strelac pogotka Balogun je dobio direktan crveni karton.
U jednom duelu sa Muharemovićem, Balogun je bio vrlo nespretan i otvorenim đonom je nagazio prvo na list, a potom i skočni zglob defanzivca BiH. Sudija je pregledao VAR snimak i potom bez oklevanja isključio napadača SAD.
Pokušao je Barbarez da promenama učini njegovu ekipu ofanzivnijom, vratio se staroj formaciji, zaigrao je i na kartu mladosti sa Esmirom Bajraktarevićem, Ermina Mahmića i Benjamina Tahirovića.
Ali ništa nije vredelo. Prvo je Amerikancima poništen gol koji je postigao Kristijan Pulišić kada se našao u ofsajdu, da bi u 82. minutu konačan rezultat postavio Malik Tilman.
Radeljić je ponovo bio u centru zbivanja - oborio je Seržinja Desta na ivici šesnaesterca, a Tilman je iz slobodnog udarca prebacio živi zid i matirao Vasilja za konačnih 2:0.
SAD su se plasirale u osminu finala Mundijala, gde će 6. jula igrati protiv Belgije u Sijetlu.
Коментари