Читај ми!

Sećanje na košarkaškog Mocarta – tri decenije od smrti Dražena Petrovića

Pre tačno 30 godina, jedan od najboljih jugoslovenskih košarkaša u istoriji Dražen Petrović tragično je izgubio život u automobilskoj nesreći u Nemačkoj.

Na današnji dan pre 30 godina u saobraćajnoj nesreći na auto-putu Nirnberg–Minhen poginuo je jedan od najvećih jugoslovenskih košarkaša svih vremena Dražen Petrović.

Zbog svog umeća sa narandžastom loptom, koje se graničilo sa umetnošću, prozvan je košarkaškim Mocartom.

Dražen je rođen 1964. godine u Šibeniku, sa samo 15 godina zaigrao je za prvi tim Šibenke, kasnije je prešao u Cibonu, sa kojom je dominirao u Jugoslaviji i Evropi – dva puta bio je šampion Evrope.

Kasnije je igrao za Real Madrid, odakle je otišao u NBA ligu, gde je svojim partijama u dresu Portlanda i Nju Džerzija trasirao put evropskim košarkašima koji su želeli da se oprobaju u najjačoj košarkaškoj ligi na svetu.

Uz medalje postavljao i brojne rekorde

Petrović je nosio dres španskog kraljevskog kluba u sezoni 1988–1989. i pomogao Realu da osvoji nacionalni kup. Petrović je predvodio klub i u pobedi nad Snajderom u finalu Kupa pobednika kupova izjednačivši svoj rekord u evropskim takmičenjima sa 62 postignuta poena.

Bila je to njegova prva i jedina sezona u ACB ligi, ali i dalje drži rekord lige u broju postignutih poena (42) i postignutih trojki (8) u finalnoj seriji.

Na kraju sezone je otkupio svoj ugovor sa Realom, napustio Španiju i pridružio se Blejzersima za sezonu 1989–1990. u NBA ligi.

Za reprezentaciju Jugoslavije debitovao je na Olimpijskim igrama u Los Anđelesu, gde je osvojio bronzu. Isto odličje i MVP priznanje osvojio je na Svetskom prvenstvu u Španiji 1986, kao i na Evropskom prvenstvu u Grčkoj 1987. godine.

Na Olimpijskim igrama u Seulu osvojio je srebro, da bi najveće uspehe ostvario na kontinentalnom šampionatu u Zagrebu 1989. i na Mundobasketu naredne godine u Argentini osvajanjem zlatnih medalja, titulom MVP i najboljeg strelca.

Po raspadu SFRJ predvodio je Hrvatsku do srebra na Olimpijskim igrama u Barseloni 1992. godine i čuvenog finala sa originalnim američkim "Drim timom”.

U trenutku smrti imao je 28 godina.

U znak sećanja 

Posle tragedije širom Hrvatske i Evrope u znak sećanja na Dražena Petrovića organizovane su brojne manifestacije, dodele priznanja i postavljene statue.

Ciboninoj dvorani je promenjeno ime u Dvorana Dražena Petrovića 4. oktobra 1993, grad Zagreb ima trg koji nosi njegovo ime, a od 1994. najkorisniji igrači prvenstva dobijaju Trofej Dražena Petrovića.

Ispred Olimpijskog muzeja u Lozani je 29. aprila 1995. podignuta statua kojom je Petrović postao drugi sportista kome ukazana ovakva počast.

Petrović je 2002. uveden u Košarkašku kuću slavnih, a na 13. godišnjicu njegove smrti u Zagrebu je otvoren Memorijalni centar posvećen njegovoj karijeri. Decembra iste godine, u Zagrebu je otkriven spomenik visok četiri metra posvećen Draženu, rad akademskog vajara Kuzme Kovačića.

Muzejsko-memomorijalni centar "Dražen Petrović" povodom 30 godina od smrti košarkaša organizuje izložbu "Od prvih košarkaških koraka do večnosti" na Zrinjevcu.

понедељак, 16. јун 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом