Renesansa ili lažna nada na „Enfildu"
Iako je prošlo samo devet kola od početka nove sezone u Premijer ligi, mnogi najavljuju povratak Liverpula na presto engleskog fudbala. Čini se da je nakon 23 godine bez titule, Brendan Rodžers konačno smućkao "šampionsku formulu". Liverpul igra bolje, inteligentnije, zrelije, ali pitanje je da li ima snage da izdrži maratonsku trku za trofej. Navijači "crvenih" uvereni su da ima.
Sezona 2013/14. Premijer lige donela je iste snove navijačima Liverpula, koji već 23 godine čekaju na titulu. Nekada najtrofejniji engleski klub, poslednji put šampion Engleske bio je daleke 1990. godine. Od tog trenutka „crveni" su primat u ostrvskom fudbalu prepustili Mančester junajtedu.
U prethodne skoro dve i po decenije nekadašnjeg vladara engleskog i evropskog fudbala vodili su treneri Roni Moran, Grejem Suns, Roj Evans, Žerar Ulije, Rafael Benitez, Roj Hodžson i Keni Dalgliš (sa kojim je Liverpul 1990. godine poslednji put uzeo titulu), ali „crveni" nisu bili ni blizu trijumfa u šampionatu. Sada Brendan Rodžers ima šansu da ostvari što njegovi prethodnici nisu, da osvoji Premijer ligu.
Ove sezone zaista postoji nada da bi Liverpul ipak mogao da ponovo zagospodari engleskim fudbalom. Istina, klub sa Enfilda nije trenutno prvi na tabeli, ali ne pamti se kada su „crveni" imali bolji start sezone i kada su igrali na ovako visokom nivou. Nakon devet kola Liverpul sa 20 bodova deli drugu poziciju sa Čelsijem, samo dva manje od vodećeg Arsenala. Nakon dužeg vremena Liverpul se na tabeli nalazi ispred mančesterskih rivala, Junajteda i Sitija.
Čovek u koga navijači polažu sve nade zove se Brendan Rodžers. Trener sa ne baš prevelikim iskustvom, koji je prošle sezone iz Svonsija pruzeo klub sa Enfilda, ubedio je čelnike Liverpula u svoju viziju oporavka kluba. Prva sezona možda i nije obećavala, ali ova sezona najavljuje ispunjenje Rodžersove vizije.
Pomak u igri Liverpula evidentan je ne samo po broju osvojenih bodova već i po mnogim drugim parametrima. Prošle sezone Liverpul je nakon devet kola primio čak 14 golova, ove sezone osam. Ali snaga Liverpula nije samo u čvrstoj odbrani. Napad „crvenih" trenutno je drugi najefikasniji u Premijer ligi. Liverpul je na devet utakmica do sada postigao 17 golova, samo je Arsenal postigao tri gola više.
Tandem Suarez-Staridž trenutno predstavlja strah i trepet Premijer lige. Dvojica napadača Liverpula zajedno su postigla su 14 od 17 pogodaka. Mnogi stručnjaci smatraju da je ovaj napadački tandem „udarna igla" koja će vratiti titulu na Enfild. Rodžers je Staridža doveo u zimskom prelaznom roku prošle sezone iz Čelsija za 13 miliona evra. Nakon teškog promašaja kluba sa Endijem Kerolom nekoliko godina ranije, gde je utrošeno oko 35 miliona evra, ova kupovina dočekana je sa podozrenjem.
Ispostavilo se da se Staridž savršeno uklopio sa Suarezom. Urugvajski napadač je izgleda profil igrača kakav nedostaje klubu. Činjenica da se ne ustručava da učini bilo šta da bi dao gol često je igrača dovodilo u nevolje, donevši mu etiketu „lošeg momka". I pored gluposti koje je činio niko ne može da ospori da je Suarez trenutni jedan od najboljih golgetera na planeti. Staridž je u tandemu sa Suarezom „procvetao" dok je Urugvajac dobio sjajnog partnera u napadu.
Kockice su se poklopile i kada su druga pojačanja u pitanju. Odličan posao Liverpul je uradio dovođenjem Kolo Turea iz Mančester sitija. Ture je na Enfild stigao kao slobodan igrač. Najviše novca u letnjem prelaznom roku utrošeno je na Francuza Mamadu Saka koji je plaćen oko 17 miliona evra. Ture i Sako trenutno čine odbrambeni bedem ispred gola Simona Minolea koji je ovog leta doveden za nešto više od devet miliona evra. I to je bio pun pogodak Brendana Rodžersa koji je Minolea opisao kao jednog od najboljih golmana lige. Za sada Minole opravdava Rodžersove pohvale.
Kada su napad i odbrana dovedeni na visok nivo, sredini terena, koju drže sjajni igrači, ostaje samo da nastave da rade dobar posao. Konačno i uloga Stivena Džerarda dobija smisao jer kapiten i ispre i iza sebe ima igrače na koje može da se osloni.
Na kraju, ponovo dolazimo do Brendana Rodžersa. Prošle sezone dok je Liverpul igrao loše, mnogi poznavaoci fudbala primećivali su pomake u igri i najavljivali da se nešto na Enfildu ipak menja.
Rodžersu se pripisuje nekoliko stvari koje je promenio u klubu. Jedna od prvih izjava od dolaska u klub glasila je: „Kučići se treniraju, fudbaleri se edukuju." Tom izjavom jasno je dao do znanja kakvu će fudbalsku filozofiju Rodžers forsirati. Za njega kažu da priča sporo i razumno, a da njegove reči nose težinu. Rodžers je manje menadžer više trener, manje ga interesuju transferi i plate, više treninzi.
Šta drugo može da se očekuje od čoveka koji je prošao Morinjovu školu u Čelsiju gde je trenirao mlađe kategorije i rezervni tim londonskog kluba. Osim sa Morinjom, Rodžers je učio i od Skolarija koji je kasnije preuzeo klub. Sav talenat pokazao je u Svonsiju gde je od jednog provincijskog kluba napravio hit Premijer lige. Sa skromnim igračim kadrom Rodžers je napravio tim koji je prkosio svim protivnicima i igrao verovatno najatraktivniji fudbal.
Po dolasku u Liverpul Rodžers nije dočekan kao spasilac. Ta uloga bila je rezervisana za Kenija Dalgliša pre njega. Navijači su mislili da će se sa „King Kenijem" sa kojim su osvojili poslednju titulu, ponovo vratiti na staze stare slave. U trenucima kada se diskutovalo ko će preuzeti klub, navijači su se nadali da bi to ponovo mogao da bude Rafa Benitez, s kojim su 2005. godine osvojili titulu evropskog šampiona. Rodžers je došao neočekivano, na iznenađenje svih.
Novi trener odmah je shvatio breme koje nosi na plećima. Jedna od prvih odluka po dolasku na Enfild bila je da se u tunelu kojim se iz svlačionica izlazi na teren vrati znak „Ovo je Enfild", koji je davno postavio legendarni trener „crvenih" Bil Šenkli. Ovim potezom Rodžers je stavio do znanja i igračima i medijima i navijačima da razume koliko je održavanje tradicije bitno za Liverpul.
Takođe, nakon dužeg vremena Rodžers je pažnju posvetio mladim Liverpulovim igračima. U klubu sa Enfilda stasavali su neki od legendarnih engleskih igrača, ali je klub poslednjih godina promenio politiku, opredeljujući se za skupe kupovine i nadajući se instant uspehu koji je izostajao. Iako nisu trenutno u prvom planu, Liverpul je iz omladinske akademije izbacio igrače poput Andre Vizdoma, Rahima Sterlinga i Susoa. Iako su neki od igrača na pozajmici, sa većinom je potpisan dugoročni ugovor jasno stavljajući do znanja da su u budućim planovima kluba.
Posebnu pažnju Rodžers je posvetio fizičkoj spremi igrača. Takmičenje kao što je Premijer liga ne daje vremena za opuštanje. Klubovi čiji igrači „gube dah" na sredini ili pri kraju sezone ne mogu se nadati uspehu. Fizička priprema je jedna od ključnih elemenata u svim ligama, ali u takmičenju kao što je Premijer liga ona dobija novu dimenziju.
Za Rodžersa kažu i da je miran i staložen trener, čovek koji previše ne kritikuje igrače nakon loših igara, već ih motiviše za svaki sledeći meč. Na taj način Rodžers gradi samopouzdanje kod fudbalera koje im je neophodno da se dignu nakon loših igara. I ovaj pristup daje rezultate ove sezone. Jedini pravi kiks Liverpul je imao u petom kolu na Enfildu kada je sa 1:0 poražen od Sautemptona. Mnogi su pomislili da je to kraj Liverpulovih snova i da će, kao i ranijih godina, uslediti serija loših rezultata, ipak klub sa Enfilda već na narednoj utakmici je pobedio Sanderlend u gostima i pokazao da je prethodno kolo bilo samo loš dan.
Na kraju, ono što trenutno odlikuje igru Liverpula, to je intiligencija na terenu. Igrači sve manje imaju „praznog hoda", sve ređe su nerezonske odluke, loši pasovi i kikseva bilo napada bilo odbrane. Fudbaleri igraju svaku utakmicu sve pametnij i zrelije. Liverpul je konačno pronašao recept za dobijanje „malih utakmica" jer je upravo protiv osrednjih klubova ranijih godina gubio ključne bodove u trci za trofejima.
To naravno nije došlo preko noći. I kada je pregovarao sa upravom Rodžers je rekao da nema „čarobni štapić" i da ne postoji instant uspeh. Ono što gledamo danas to je rezultat rada u prethodnoj sezoni i pre svega, učenja na greškama.
Opet, samo devet kola, skoro četvrtina prvenstva možda i ne daje za pravo za dublju analizu. I Liverpul, kao i ostali favoriti imaju dosta borbe pred sobom. Maj je daleko, ali titula se ne osvaja samo u finišu prvenstva, temelji za uspeh grade se sada. Liverpul je dobro počeo, ali kako su bude približavala Nova godina i popularni „boxing day" znaće se da li je klub sa Efilda konačno spreman za pravu borbu za titulu.
Navijači veruju da je Rodžers čovek za ovo vreme i da on može da im ostvari šampionske snove.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 9
Пошаљи коментар