Читај ми!

Decenija od nesreće Mihaela Šumahera – deset godina daleko od očiju znatiželjne javnosti

Prošla je decenija otkako je Mihael Šumaher, višestruki šampion i jedan od najboljih vozača Formule 1, doživeo nesreću na skijanju u Francuskoj koja mu je promenila život i zauvek udaljila od javnosti i sporta. I deset godina kasnije, mnogo se spekuliše, a malo toga zapravo zna o Šumaherovom zdravstvenom stanju.

Деценија од несреће Михаела Шумахера – десет година далеко од очију знатижељне јавности Деценија од несреће Михаела Шумахера – десет година далеко од очију знатижељне јавности

Nemački vozač Formule 1 Mihael Šumaher, sedmostruki šampion sveta i jedan od najboljih svih vremena, doživeo je nesreću na skijanju u Francuskoj 29. decembra 2013. godine, zadobivši teške povrede od kojih se ni deceniju kasnije nije u potpunosti oporavio.

Zapravo, niko osim najuže rodbine i prijatelja ne zna kako je Šumaher zaista, kakve su posledice povrede ostavile i u kojoj meri se oporavio, pošto je porodica odlučila da privatni život Nemca drži daleko od javnosti i toga se strogo pridržava već deset godina.

To je, naravno, dovelo do brojnih spekulacija, glasina, sumnjivih medijskih izveštaja i nagađanja, a mnogi navijači već deceniju znatiželjno pokušavaju da dobiju makar i delić tačnih informacija o zdravlju legende auto-moto sporta.

Deset godina kasnije, i dalje se veoma malo zna o Šumaherovoj nesreći i svemu što je usledilo u narednoj deceniji.

Nesreća na francuskim Alpima

Kada se nesreća dogodila, Mihael Šumaher je skijao na mondenskom francuskom skijalištu Meribel sa svojim sinom Mikom, koji je kasnije pošao očevim stopama i postao vozač Formule 1.

Šumaher, iskusan skijaš i ljubitelj adrenalinskih sportova, skijao je van obeležene staze kada je pao i udario glavom o stenu. Nosi je kacigu koja je sprečila izvesnu smrt, ali ne i ozbiljne povrede.

Prebačen je u bolnicu u francuskom gradu Grenoblu, a svetski mediji su ubrzo objavili vest da je legendarni vozač, koji je karijeru završio godinu dana ranije, u veoma teškom stanju.

Navijači i novinari su satima stajali ispred bolnice u Grenoblu čekajući bilo kakve vesti o Šumaherovom zdravstvenom stanju.

Šumaher je bio u komi šest meseci, tokom kojih se malo toga moglo čuti. Da bi se smanjio pritisak javnosti, prve zvanične informacije o povredama saopštene su na konferencijama za novinare na kojima su bili i lekari.

Nakon operacija, lečenja u bolnici u Grenoblu i buđenja iz kome, Šumaher je prebačen na rehabilitaciju u bolnicu u Lozani, a potom je vraćen u svoju kuću u Švajcarskoj, gde je držan podalje od očiju javnosti i bez informacija u kakvom je zdravstvenom stanju.

Daleko od očiju i ušiju javnosti

Šumaher nije viđen u javnosti od nesreće, a samo članovi porodice i nekoliko odabranih bliskih prijatelja znaju intimne detalje i pravu istinu.

Mihaelova supruga Korina Šumaher već deset godina je centar uskog kruga bliskih ljudi iz kojeg informacije ne izlaze.

Francuski doktor Žan-Fransoa Pajen, koji se brinuo o Šumaheru, govorio je 2014. o Korininom trudu i neprestanom angažmanu za dobrobit supruga u mesecima nakon nesreće.

"On je u veoma povoljnim uslovima. Njegova supruga je okružena odličnim savetima i uradila je sve što je potrebno kako bi mogao da se oporavlja", rekao je tada doktor Pajen.

Za deset godina, koliko je prošlo od nesreće na francuskim Alpima, javnost je čula izuzetno malo detalja o Šumaherovom zdravlju od izvora za koje se može verovati da su relevantni.

Bivši vozač Formule 1 Filip Štrajf, Šumaherov prijatelj koji je i sam ostao invalid nakon trkačke nesreće, rekao je 11 meseci nakon Mihaelovog pada da je Šumaher u invalidskim kolicima, da ne može da govori i ima problema sa pamćenjem.

"Sa porodicom je, pa će se lakše oporaviti. Njegovo stanje je bolje, ali je sve relativno. Veoma je teško", rekao je tada Štrajf.

Šumaherova menadžerka Sabine Kem saopštila je 2016. nove ali oskudne informacije...

"Drago nam je što možemo da kažemo da nastavlja da napreduje, s obzirom na težinu njegovih povreda glave", rekla je Kem.

Ne tako optimističnu sliku o Šumaherovom stanju, predstavio je javnosti nešto kasnije iste godine bivši šef Ferarija Luka di Montecemolo.

"Stalno dobijam vesti o njemu i nažalost nisu dobre. Život je čudan. On je bio fantastičan vozač i imao je samo jednu nesreću sa Ferarijem 1999. godine", rekao je kratko Di Montecemolo.

"Mihael nas je uvek štitio, a sada mi štitimo njega"

Redak uvid u Šumaherov život nakon nesreće, javnost je dobila 2021. godine u Netfliksovom dokumentarcu "Šumaher".

"Živimo zajedno kod kuće. Radimo terapije. Činimo sve što možemo da Mihaelu bude bolje, da mu bude udobno i da jednostavno oseti našu porodicu, našu povezanost", rekla je Šumaherova supruga Korina u filmu.

Istakla je da pokušavaju da nastave život kao porodica, onako kako Mihael voli.

"Pokušavamo da nastavimo kao porodica, onako kako Mihael voli. Nastavljamo sa svojim životima. Privatno je privatno, kako je uvek govorio. Veoma mi je važno da može da nastavi da uživa u privatnom životu što je više moguće. Mihael nas je uvek štitio, a sada mi štitimo njega", naglasila je Korina.

Mada je bila i na meti osuda i kritika jer je navodno zabranjivala Šumaherovim prijateljima da ga vide, dok joj neki zameraju i dugogodišnje ćutanje o Mihaelovom stanju, Korina je praktično ceo život podredila brizi o suprugu.

O tome je za medije govorio prijatelj nemačkog vozača Edi Džordan, koji je istakao da Korina godinama nije mogla da ima prijatelje zbog straha da će je svi ispitivati kakvo je stanje njenog muža.

"To je bila najužasnija situacija za Mika i Korinu. Prošlo je već skoro deset godina i Korina i dalje ne može da ode na zabavu, ručak, izlet... Ona je kao zatvorenica jer bi svi hteli da razgovaraju s njom o Mihaelu u trenucima kada ona želi da se odmori od svega toga", rekao je Džordan.

"Više nije onaj Mihael kakvog smo poznavali u Formuli 1"

Bivši šef Ferarija i Međunarodne automobilske federacije (FIA) Žan Tod, blizak Šumaherov prijatelj, nedavno je citiran u medijima, kada je rekao da se život legende Formule 1 sada veoma razlikuje od onoga što je nekada bio.

"On više nije onaj Mihael odranije. Drugačiji je i lepo mu je sa suprugom i decom koji ga štite. Njegov život je drugačiji i imam privilegiju da mogu da podelim trenutke s njim. To je sve što se može reći. Nažalost, sudbina je tako htela pre deset godina i on više nije onaj Mihael kakvog smo poznavali u Formuli 1", istakao je Tod.

Jednom prilikom je rekao i da je Mihael i dalje deo njegovog života.

"Često ga posećujem, gledamo televiziju zajedno. Vrlo je oprezan, tu je s nama i nastavlja da se bori", ispričao je Tod.

Brojne spekulacije i intervju generisan veštačkom inteligencijom

Sa nedostatkom informacija, uz senzacionalizam i želju da se sazna što je više moguće o Šumaherovom stanju, godinama se šire brojne spekulacije.

Nekoliko medija u Evropi pokušalo je da sazna više od onoga što je rečeno, a pompa oko Šumaherovog stanja dovela je i do nekih nemoralnih postupaka.

"Bio sam zapanjen koliko mediji izveštavaju iako nema pouzdanih informacija, koliko mogu da ispletu navodnih priča bez informacija", rekao je dugogodišnji advokat porodice Šumaher Feliks Dam.

Otišlo je tako daleko da je jedan nemački časopis objavio i na naslovnoj strani reklamirao intervju sa sedmostrukim svetskim šampionom koji je zapravo generisala veštačka inteligencija.

Časopis imena Die Aktuelle objavio je ove godine naslovnicu sa fotografijom nasmejanog Šumahera uz obećavajući naslov – "Mihael Šumaher, prvi intervju".

Šumaherovi navodni citati su generisani veštačkom inteligencijom, što je dovelo do burne reakcije javnosti, izvinjavanja, smene glavne urednice i tužbe koju porodica Šumaher razmatra.

четвртак, 15. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом