Izložba povodom veka Radio Beograda na tri lokacije u centru prestonice
Povodom obeležavanja veka postojanja Radio Beograda, danas kada se obeležava početak radio-difuzije u Srbiji, na tri lokacije u samom centru Beograda (RTS Klub u zgradi Radio Beograda, PTT muzej i Muzej nauke i tehnike u Beogradu) otvara se izložba posvećena jednoj od najstarijih evropskih radio-stanica, najstarijem elektronskom mediju na Balkanu, emiteru koji se kontinuirano prilagođavao brojnim svetskim tehnološkim inovacijama, odolevao izazovima regionalne i lokalne konkurencije i do danas ostao jedna od radio-stanica s najvećim poverenjem slušalaca na ovim prostorima.
Radio Beograd, povodom 100. rođendana, poziva svoje verne slušaoce, ali naravno gledaoce RTS-a, kao i ljubitelje i poštovaoce radija kao medija, da pogledaju izložbenu postavku posvećenu velikom jubileju i to na tri lokacije u samom centru Beograda: RTS Klub u zgradi Radio Beograda, PTT muzej i Muzej nauke i tehnike u Beogradu.
Prve reči koje su se čule pre tačno 100 godina na talasima Radio Beograda bile su: „Alo, alo, alo“.
Ranko Stojilović, urednik izložbe, ističe da je 19. septembar 1924. godine poznat po tome što je izveden prvi probni radio-koncert iz zgrade Prve hrvatske štedionice, iz Knez Mihajlove 42, i tada je priređen bogat kulturno-umetnički program. Nastupili su solisti Beogradske opere, naši ugledni glumci i to je najavilo na velika zvona da radio ulazi na velika vrata u javni, društveni i kulturni život tadašnjeg Beograda.
U toku izložbe Iz veka u vek, taj prvi koncert biće rekonstruisan sa današnjim umetnicima.
„Naše nekadašnje kolege, čija imena smo pominjali svih ovih dana tokom priprema ove izložbe, zaista su ostavili jedno veliko bogatstvo, ne samo za nas koji danas radimo u Radio-televiziji Srbije, već zapravo za sve medijske poslenike u našoj zemlji“, rekla je Ana-Marija Simonović, urednica izložbe.
Prema njenim rečima, 19. septembar je vrlo važan u istoriji naše zemlje: „To je početak radiodifuzije i baš na današnji dan, na tri lokacije u samom centru Beograda, otvarimo izložbu koja se zove naravno Iz veka u vek. Jedna postavka biće u PTT muzeju, druga u Muzeju nauke i tehnike. Ranko je pomenuo da ćemo tamo imati upravo i rekonstrukciju ovog današnjeg dana kada je održano probno emitovanje, a ovde, baš u zgradi Radio Beograda, u Klubu Radio-televizije Srbije, je jedna mala, ali mislim bogata, izložbena postavka sa kojom ćemo ući u 101. godinu postojanja Radio Beograda“.
Izložba je podeljena u četiri tematske ciline i to nije bio lak zadatak da se na jednom mestu, na malom prostoru, objedine sve ličnosti, emisije, događaji, istorijski trenuci koji su obeležili istoriju Radija unazad 100 godina.
„Posebnu vrednost ove izložbe čine QR kodovi. Sa njima smo želeli da dođemo do onih mlađih, pre svega, mlađih kolega. Samo malo smo zagrebali istoriju i postavili je na sajt Radio-televizije Srbije, tako da svi posetioci izložbe u Klubu RTS-a, jednim pokretom mobilnog aparata, odnosno uključenjem kamere, mogu direktno da odu na sajt RTS-a i da pročitaju, odnosno čuju tonski zapis, čuju glas nekog od svojih omiljenih voditelja, ili recimo da čuju segmente iz svojih omiljenih emisija ili možda istorijskih događaja koje je zabelažio samo Radio Beograd“, istakla je Simonovićeva.
Ranko ističe da su postavke obogaćene i kolekcijom starih radio-aparata kolekcionara Miodra Gligorića, tako da posetioci mogu da uživaju i u ambijentu za slušanje radija iz 20-tih, 30-tih i 40-tih godina prošlog veka.
„U jednom takvom ambijentu možemo da se vratimo na Miću Tatića. Ne znam da li znaju ljudi da je emisija Dobro jutro, deco počinjala uvek od 1955. godine u sedam ujutru jednom špicom koja je cvrkut ptice koji je generisao sam Mića Tatić“, istakao je Ranko Stojilović.
Коментари