четвртак, 27.02.2025, 17:54 -> 12:01
štampajPriče o Kini: Izložba crteža i fotografija o kineskoj kulturi
Umetnica Dušica Milanović Marika i akademski slikar Marko Stupar predstavljaju izložbu crteža i fotografija „Priče o Kini”.

Izložba predstavlja umetnički projekat vizuelne umetnosti - spoj likovnih radova tušem i kombinovanom tehnikom Dušice Milanović Marike, objedinjenih temom „Večnost tihuje u parkovima Šangaja”, i fotografija širokog plana Marka Stupara, pod nazivom „Svetlopisi Kine”. Ovo je prva u nizu etapa koje čine vodeću zamisao projekta „Priča o Kini”, koja kroz ove dve izložbe otkriva vezu između tradicije i savremenog sveta, prirode i urbanog života. Kina, zemlja dalekog istoka, oduvek je privlačila pažnju svojim kontinuitetom, kulturom i jedinstvenošću, a predstavlja enigmu čak i u savemenom dobu - daleka, misteriozna, mistična, i time privlačna i zanimljiva.
Čudesna lepota i misterija predela Kine obuhvaćena je objektivom profesora Marka Stupara, adademskog slikara, dok je tihovanje večnosti i žubor tradicije samostalne umetnice u parkovima Šangaja ovekovečen na crtežima Dušice Milanović Marike.
„Večnost tihuje u parkovima Šangaja" kroz crteže oživljava mističnu lepotu šangajskih parkova, ispunjenih drevnim simbolima – zmajevima, zmijama, paunovima i istorijom prošlih vekova. „Svetlopisi iz Kine" kroz fotografije prikazuju dinamiku savremenog Šangaja, gde se prirodni pejzaži i urbani prostor prepliću u savršenoj harmoniji. Baš kao što zmija menja kožu, Šangaj se neprestano preoblikuje, spajajući prošlost, sadašnjost i budućnost.
„Večnost tihuje u parkovima Šangaja”
Dok Šangaj zbori svim jezicima, u njegovim parkovima tihuje večnost. Možda stoga što su kroz vekove upili sitne, bešumne korake i osmehe žena carskih i velikaških porodica; i bezglasne suze; što su tajili misli i namere onih koji su njima hodali... I lepotu - žena, drveća, cveća, ptica, paunova, zmija i zmajeva... Svega onoga što su drevni kineski bogovi delili sa ljudima. Simboli su prolaz, vrata kroz koja zakoračimo u minulo, u dolazeće ili čak, u neki paralelni, a nedohvatni svet, u onostrano... Kao što se zmaj u Jujang gardenu, parku sa srcem od žada, iz doba dinastije Ming, nadahnut minulom godinom zmaja, snova ovatrio oko kuće koju čuva vekovima. Nemi čuvara parkova su skulpture od neobrađenih, pažljivo poređanih gromada kamenja, bez vezivnog materijala, sraslih.
„Svetlopisi iz Kine”
Odrazi savremene Kine koja izrasta iz baštinjenih milenijuma i hrli u visine, presretnuti su objektivom Marka Stupara. Na njima se komotno baškare gromade zgrada u zagrljaju egzotičnih, prepletenih grana, kao što se u Šangaju prepliću kulture Istoka i Zapada; šume nebodera, vitke kule u kosmičkom plesu, čudnovate planine koje dokazuju da priroda poseduje više od onoga za čim traga ljudska fantazija, zaslepljujući bljesak gradova noću... Sklad. U kolopletu građevina, zelenila, šuma u sred grada ili obrnuto, nije uvek lako razlučiti šta je sama priroda, a šta je zdelao čovek koji je deo te neodvojivosti. Kao uzrok i posledica, kao graditelj i uživalac, on zadržava svoju jedinstvenost i kad je okružen mnoštvom; negde je sam, ali ne i usamljen; iako izdvojen, on se pokretom, bojom i istovrsnom životnom energijom utapa u okruženje. (Dušica Milanović Marika)
Izložbu možete pogledati do utorka, 11. marta, u prostoru RTS Kluba, zgrada Radio Beograda (ulaz iz Svetogorske).
Коментари