Читај ми!

Iz arhive Radio Beograda

Jubileji – 90 godina Velike dvorane Kolarčeve zadužbine

Naredne četiri emisije biće posvećene obeležavanju 90 godina rada Velike dvorane Kolarčeve zadužbine, najznačajnije koncertne sale u našoj zemlji. Za prvu emisiju izdvojili smo snimke sa koncerata Beogradske filharmonije zabeležene 1980. i 1991. godine, kada su izvedene kompozicije: Sinfonijeta Enrika Josifa, kantata Jefimija Lazaru Dejana Despića i Španski kapričo opus 34 Nikolaja Rimskog Korsakova.

Ideja zadužbinarstva bila je od izuzetnog značaja za razvoj kulture, umetnosti, nauke i prosvete u našoj sredini, u vreme kada su tek počinjale da se formiraju kulturne i naučno-prosvetne institucije. Nacionalizacijom nakon Drugog svetskog rata, najveći broj zadužbina izgubio je svoj status, ali je jedna institucija nastavila da traje, sada već 145 godina, poštujući poslednju volju svog osnivača - Ilije Milosavljevića Kolarca. On je, 1877. godine, svojim testamentom osnovao Univerzitetski fond namenjen podizanju Kolarčevog narodnog univerziteta, u cilju predstavljanje naučnih, književnih i kulturnih dostignuća „za buđenje osećanja časnosti i rodoljublja i za različita polazna znanja". Kada je 1928. godine kapital Fonda narastao dovoljno za izdržavanje univerziteta, Aleksandar Prvi Karađorđević je potpisao zakon o upotrebi Univerzitetskog fonda Kolarčeve zadužbine, za osnivanje univerziteta čiji će cilj biti narodno prosvećenje. Sličnu uredbu, dvadesetak godina kasnije potpisao je i ministar nove komunističke vlade, Mitar Mitrović, potvrđujući značaj ove instutucije, koja tada dobija ime Kolarčev narodni univerzitet. Nakon promene zakona o zadužbinama 2011. godine, Kolarac, kako se kolokvijalno ovo zdanje najčešće naziva, postao je institucija civilnog društva, poput kulturno-prosvetnih zajednica, a dve godine kasnije, Ministarstvo kulture i informisanja je Zadužbinu proglasila ustanovom kulture od nacionalnog značaja. 

Zgradu Kolarčeve zadužbine projektovao je čuveni arhitekta i profesor Beogradskog univerziteta Petar Bajalović, uz saradnju svog brata Đure. Kako su obojica bili i muzičari - Petar violinista, a Đura flautista - posebnu pažnju posvetili su akustici Velike dvorane. Prvi događaj u ovoj sali odigrao se 4. februara 1932. godine kada je nastupom Beogradske filharmonije, predvođene dirigentom Stevanom Hristićem, dvorana svečano otvorena. U tadašnjoj štampi, između ostalih, o ovom važnom događaju pisali su velikani naše umetničke muzike - Miloje Milojević i Kosta Manojlović. Iz pera Milojevića, čiji je tekst objavljen 6. februara 1932. godine u dnevnom listu „Politika", izdvajamo sledeće: „... dvorana je ne samo velika nego je i arhitektonski lepa; ona ide u red najlepših koncertnih dvorana na svetu. I akustična je. Zvučni odnosi velikoga ansambla i svi prelivi boja raznih pojednih instrumentalnih grupa odaju divan sklad", zapisao je tada Miloje Milojević. Iako raspolaže sa 883 sedišta, ostalo je zabeleženo i to da je na otvaranju sala primila čak „1200 muzikalnih duša". Od tog dana do danas, u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine održano je preko 18.000 koncerata na kojima su nastupali renomirani domaći i svetski umetnici, a neki od njih su: Sergej Prokofjev, Artur Rubinštajn, Svjatoslav Rihter, Gidon Kremer, Ivo Pogorelić, Herbert fon Karajan, Miša Majski, Stefan Milenković i drugi. Broj ansambala koji su svirali na sceni Kolarčeve zadužbine je takođe impozantan – 3.956 – a do 4. februara ove godine izvedeno je čak 41.030 različitih kompozicija.

U sklopu obeležavanja jubileja ova institucija organizuje više koncerata tokom godine, a u okviru jednog od njih, 12. marta, nastupiće sopran Ketrin Vajt uz klavirsku pratnju Đorđa Nešića, višegodišnjeg saradnika Metropoliten opere specijalizovanog za vokalnu obuku.




Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом