субота, 20.02.2021, 20:02 -> 20:07
Извор: Трећи програм
Opera – Antonio Vivaldi: Oton u vili
Slušaćete snimak opere Antonija Vivaldija „Oton u vili” koja je izvedena 10. jula 2020. godine u Teatru la Feniče u Veneciji uz poštovanje rigoroznih mera protiv pandemije. Zbog toga je uprava pozorišta dobila inspiraciju da obrne dosadašnji odnos publike i izvođača, tako što će orkestar da smesti na ulaz u dvoranu, operska dešavanja u centralni deo teatra, a publiku rasporedi na samu pozornicu.
Kontraalt Sonija Prina tumači lik rimskog cara Otona, dok Kleonilu izvodi sopran Đulija Semencato. U ulozi Tulije nastupa sopran Mikela Antenuči, a njenog verenika Kaja Silija izvodi mecosopran Lučija Čirilo. Otonovog savetnika Decija izvodi tenor Valentino Buca. Horom i orkestrom Teatra La Feniče diriguje Dijego Fazolis.
Oton u vili, prva opera Antonija Vivaldija, premijerno je izvedena u Teatru dele Garcerije maja 1713. godine u Vičenci. Libreto je napisao Domeniko Lali po motivima drame Mesalina Frančeska Marije Pikolija. Običaj je bio da se u kasno proleće, posle Uskrsa, opere venecijanskih autora i trupa izvode u obližnjoj Vičenci. Tako je i Vivaldi, tada tridesetpetogodišnjak, dobio jednomesečni dopust od Ospedale dela Pieta da ode u ovaj grad kako bi „upotrebio svoje umeće”, što čitamo iz teksta dokumenta koji mu je izdala matična ustanova. Produkcija je bila skromna, ograničenog budžeta – u operi se ne koriste specijalni efekti, a verovatno je bila iskorišćena već postojeća scenografija teatra. Partitura je napisana za pet pevača, a u orkestru se koriste samo dve oboe i blok flaute pored standardnog gudačkog korpusa i kontinuo sekcije. Opera tretira tipični ljubavni zaplet vezan za zamene identiteta – današnjem slušaocu nije lako da prati radnju u kojoj sve glavne likove tumače ženski glasovi, koji uz to treba da glume žene prerušene u muškarce. Ipak, ovakva konfuzija ne stoji na putu Vivaldijevoj karakterističnoj inventivnosti koja se ogleda u izuzetno melodičnim i orkestraciono maštovitim arijama – poput Kajeve eho arije iz drugog čina.
Radnja opere je smeštena u vilu u blizini Rima u kojoj car Oton boravi sa svojom ljubavnicom Kleonilom. Vladar je očaran Kleonilom uprkos protivljenju svog odanog savetnika Decija, koji smatra da devojka poklanja previše pažnje Kaju Siliju, zgodnom rimskom patriciju. Kajeva bivša verenica Tulija je došla u vilu prerušena u Ostilija za koga svi misle da je Kleonilin paž. Kleonila je nestalna u ljubavi i stalno traži nove izazove, te je sve više privlači sam Ostilije, kojem čak i izjavljuje ljubav, što izaziva Kajevu ljubomoru i na kraju i fizički sukob. U raspletu opere, Tulija otkriva svoj pravi identitet, Kleonila svojim šarmom i snalažljivošću, uspeva da ne izgubi naklonost rimskog cara, a Kaj i Tulija se venčavaju na imperatorovu zapovest u opštem veselju svih stanovnika letnje vile.
Urednica Ksenija Stevanović
Коментари