петак, 12.07.2013, 21:35 -> 18:36
Извор: Трећи програм
Hronika Trećeg programa
Objavićemo osvrte Nataše Gvozdenović na predstavu Senke Bulić "Rozamunda", Ane Tasić na prvu Filmsku reviju "Blokbaster", kao i Dolores Stanojević na postavku "Joko, Lenon, Tito - jedna konceptualistička izložba". Hroniku završavamo tekstom Kevina Latimera "Stvaralaštvo Akrama Zatarija".
Na ovogodišnjem Internacionalnom festivalu alternativnog i novog teatra Infant, održanom od 25. juna do 3. jula u Novom Sadu, predstava Senke Bulić Rozamunda dobila je nagradu za najuspešniji eksperiment, odnosno za najbolju predstavu u celini. Komad Rozamunda pripada trilogiji Drame princeza, kojom se preispituju ženski arhetipovi, a čija je autorka Elfrida Jelinek. U predstavi igraju Tihana Ćulafić i Marko Cindrić, a radnja je zasnovana na apsurdnosti njihove komunikacije. Kako piše Nataša Gvozdenović, Rozamunda nije samo priča o jednoj obrnutoj princezi, već o pravoj antiprincezi - onoj koja odbija da bude princeza. S druge strane, rediteljski postupak Senke Bulić odlikovao se jasnim, preciznim, ali i veoma otvorenim pozorišnim slikama, što je gledaocima u mnogim momentima ostavljalo prostora za učitavanje sopstvenih asocijacija.
* * *
Od 14. do 19. juna u sali Sava centra u Beogradu, kao i u Nišu i Novom Sadu, održana je prva Filmska revija Blokbaster, u čijem programu su bila nova komercijalna filmska ostvarenja. Reviju je organizovala distribterska kuća Megakom, a prikazani su najnoviji filmovi Pedra Almadovara, Stivena Soderberga, Marka Fostera, Majka Vinterbotoma i drugih značajnih autora. Fokusirajući se na filmove kojima se problematizuju egzistencijalne teme savremenog sveta, Ana Tasić posebnu pažnju posvećuje ostvarenjima Marka Fostera Svetski rat Z, Šona Levija Mlađi referent i Majkla Vinterbotoma Lice ljubavi.
* * *
U okviru projekta Gost muzej u holu Doma omladine u Beogradu od 20. juna do 2. jula bila je otvrena izložba pod nazivom Joko, Lenon, Tito - jedna konceptualistička izložba. Kako nas obaveštava Dolores Stanojević, publika je tokom trajanja izložbe mogla da vidi nekoliko ciklusa fotografija, crteža i dokumenata i da se tako upozna sa mirovnjačkim angažmanom Džona Lenona i Joko Ono, koji su pre više od 40 godina izveli niz akcija u znak protesta protiv rata u Vijetnamu. Osim toga, prezentovane su i fotografije koje je snimio Josip Broz Tito, budući da se jugoslovenski državnik priključio i jednom od najpoznatijih pacifističkih projakata ovog bračnog para.
* * *
Tekst Kevina Latimera Stvaralaštvo Akrama Zatarija napisan je povodom prikazivanja filma Danas (iz 2003. godine) na prestižnoj međunarodnoj izložbi Danas u desetoj godini, koju organizuje La Magasine. Akram Zatari u filmu kombinuje različite segmente arapske kulture, a koristi i snimke i dokumentarni materijal iz Sirije, Bejruta, Izraela, Libana i tako dalje. Film je savremen u pogledu ispitivanja odnosa medija i rata, kao i njihovih recipročnih efekata, posebno zato što opisani konflikti traju i danas.
Tekst je preuzet iz časopisa Artforum, a preveo je s engleskog Vladimir Mates.
Urednica Tanja Mijović.
Коментари