Читај ми!

Emisija o radiju i radiofonskom stvaralaštvu

Zahvaljujući novinaru i pozorišnom kritičaru našeg programa Bojanu Munjinu, donosimo razgovor sa Pavlicom Bajsić Brazoduro i priču o „RadioTeatru Bajsić & prijatelji”, organizaciji koja je najpre svoju prepoznatljivost stekla pre desetak godina zahvaljujući predstavi radiofonskog teatra „Hoerspiel: Mala igra za slušanje i gledanje”, u kojoj ispituje istoriju i poetiku radijske umetnosti, a u kojoj na sceni učestvuju ton-majstori, muzičari, glumci, radijski autori…

Zvučnom instalacijom „Tišina” u ranoj fazi postojanja, ali i brojnim drugim projektima, od radiofonskog teatra za decu do današnjih „Radio-šetnji”, ova grupa demistifikuje auru nevidljivosti zvučnog medija, ali i propituje njegove granice i opipava sluašalačku percepciju.

Kako nasleđe i radijska misao velikog Zvonimira Bajsića, po kojem danas jedan važan prostor Radio Zagreba nosi ime, danas živi kroz ovu organizaciju? Zašto je iznošenje „nagre” na ulicu i snimanje zvukova života, tj. dokumentarne radio-drame jedini apsolutno autentičan radio-izraz, oslobođen uticaja drugih umetnosti? Šta radio pruža teatru i obrnuto, onosno, šta je „Hoerspiel” doneo sceni? Kako je demistifikovan bogati svet Božene Begović koja (ni)je bila prvi spiker Radio Zagreba?

Pavlica Bajsić, radio-autorka i umetnička rukovoditeljka „RadioTeatra” govorila je o ljubavi prema radiju i radiofonskoj umetnosti, o izazovima pisanja zvukom, o „pomišljenom zvuku”, o završenim i nezavršenim misijama...

Rubrika „Kutija za pamćenje” nam ove subote donosi odlomke iz razgovora Miloša Jevtića sa akademikom Dejanom Medakovićem, istoričarom umetnosti, univerzitetskim profesorom i nekadašnjim predsednikom Srpske akademije nauka i umetnosti, koji je rođen 7. jula 1922. godine. Zanimljivo, Dejan Medaković je bio i član Naučnog saveta Radio Beograda, njegova poezija i dramatizacije su objavljivane na našim talasima, a ovi razgovori vođeni su za ciklus emisija Gost Drugog programa.

Emisiju uređuje i vodi Ranko Stojilović.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом