Nešvil i Beč – mala i velika srpska dijaspora
Gosti: Vesna Pavlović i Svetlana Matić
U ovonedeljnom izdanju emisije Beskrajni plavi krug razgovaramo sa Vesnom Pavlović, vizuelnom umetnicom i vanredna profesorka umetnosti na Univerzitetu Vanderbilt u Nešvilu, gde i živi i Svetlanom Matić, srpskim pedagogom i književnicom koja živi i radi u Beču dugi niz godina.
Fotografije Vesne Pavlović sastavni su deo ,,Zimskog dnevnika“, knjige Srđana Valjarevića koja je nedavno imala imala svoje reizdanje. Do ovog trenutka su organizovane brojne samostalne izložbe Vesne Pavlović, a neke od njih bile su u Philips Collection-u u Vašingtonu, Frist Centru za vizuelne umetnosti u Nešvilu, Muzeju istorije Jugoslavije u Beogradu, kao i u Crocker Art muzeju u Sakramentu, a takođe je učestvovala na brojnim grupnim izložbama širom sveta.
Tokom devedesetih godina, Vesna Pavlović je intenzivno sarađivala sa feminističko-pacifističkom grupom Žene u crnom, a njeni radovi nalaze se u važnim privatnim i javnim umetničkim kolekcijama, poput Muzeja žena u umetnosti u Vašingtonu ili Muzeja savremenih umetnosti u Beogradu. Publikacija o njenom radu, pod naslovom: Vesna Pavlović’s Lost Art: Photography, Display, and the Archive, koju je priredila Morna O’Neill, objavljena je 2018. godine u izdanju Hanes Art Gallery, na Univerzitetu Wake Forest, u Severnoj Karolini.
Svetlana Matić završila je pedagošku akademiju za obrazovanje nastavnika razredne nastave u Beogradu, gde je takođe studirala i diplomirala na Filozofskom fakultetu, na Odseku za pedagogiju.
Tokom godina življenja u Austriji završila je teološko-pedagošku školu u Štrebesdorfu, kraj Beča i time stekla zvanje nastavnika pravoslavne veronauke. Profesorka je maternjeg jezika u bečkim osnovnim školama i saradnica brojnih pedagoških časopisa i listova. Pored toga, piše udžbenike, poeziju i prozu, a takođe je predsednica austrijsko-srpskog društva „Vilhelmina Mina Karadžić“. Zbog svega navedenog, Svetlana je dobitnica međunarodnih i naših priznanja za doprinos i očuvanje srpske zajednice. Povod za ponovni razgovor u emisiji Beksrajni plavi krug sa Svetlanom Matić bila je i njena nedavno objavljena knjiga „Herioina života Milena Marić Ajnštajn“.
Vodi: Teodora Aćimović
Autor:
Група аутора
Последња седмична емисија из циклуса СВЕТСКА СЦЕНА И СУСЕДНЕ КУЛТУРЕ посвећена је нашој дијаспори и струјањима између ње и матичне културе у Србији. [ детаљније ]
Коментари