Читај ми!

Studio Slavenski ‒ Muzička fantazija

Poslednji koncert iz ciklusa Studio Slavenski, koji su uz direktne radijske prenose iz Legata Josipa Slavenskog u sezoni 2024/25. godine svakog poslednjeg četvrtka organizovali Radio Beograd 2 i Sokoj, održaće violončelista Đorđe Milošević i pijanstkinja Bojana Dimković. Oni će izvesti program pod nazivom Muzička fantazija, a čine ga dela Fračeska Đeminijanija, Roberta Šumana i Ivana Brkljačića.

PROGRAM:

 

Frančesko Đeminijani (Francesco Geminiani, 1687‒1762)

Sonata u de-molu, op. 5. br. 2 za violončelo i baso kontinuo (transkripcija za violončelo i klavir)

I Allegro

II Presto

III Adagio

IV Allegro

 

Robert Šuman (Robert Schumann, 1810‒1856)

Fantastični komad (Fantasiestücke) op. 73

I Zart und mit Ausdruck

II Lebhaft, leicht

III Rasch und mit Feuer

 

Ivan Brkljačić (1977)

Novi talas – Sonata za violončelo i klavir

 

 

Đorđe Milošević (Beograd, 1979) završio je MŠ „Mokranjac” u Beogradu, u klasi prof. Relje Ćetkovića. Diplomirao je violončelo na FMU u Beogradu, u klasi prof. Sandre Belić. Bio je stipendista Ministarstva kulture i obrazovanja Luksemburga gde se usavršavao na Nacionalnom muzičkom konzervatorijumu, u klasi prof. Kloda Đampelegrinija (Claude Giampellegrini). Tokom školovanja dobio je mnoge nagrade na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Aktivno se usavršavao na majstorskim kursevima za violončelo, kamernu, baroknu i savremenu muziku kod: M. Lera, A. Gerharda, S. Apolina, K. Rodina, K. Janković, I. Kalmana, P. Gulde, M. Udea, M. Kodla, B. Koksea, Dž. Krauča, L. Kamingsa, Dž. Adamsa…

Od 2004. godine, u Srbiji i inostranstvu, nastupa i kao barokni violončelista interpretirajući ranu i baroknu muziku na autentičan način. Jedan je od osnivača domaćih kamernih ansambala Beogradski barok i Gudački kvartet „Mokranjac”, sa kojima je održao veliki broj koncerata u zemlji i inostranstvu (Švedska, Hrvatska, Crna Gora).

Bio je član ansambla za savremenu muziku Luxembourg Sinfonietta, kao i baroknih ansambala Nymbus i Balkan Baroque Band sa kojima je u periodu od 2006. do 2014. godine redovno nastupao i ostvario veliki broj koncerata širom Evrope (Nemačka, Francuska, Belgija, Luksemburg, Slovenija, Grčka, Rumunija, Bugarska,...).

Redovno nastupa i ostvaruje koncerte u Srbiji i inostranstvu sa ansamblom Tempera Barocca (Srbija, Francuska, Rusija). Član je ansambla Metamorfozis. Uspešnu umetničku saradnju u vidu zajedničkih nastupa i koncerata ostvario je sa istaknutim umetnicima domaće i međunarodne muzičke scene: Jovanom Kolundžijom, Ljubišom Jovanovićem, Tanjom Obrenović, Katarinom Jovanović, Sašom Mirkovićem, Bojanom Dimković, Klaudijem Arimanijem... Nastupao je na svim najznačajnijim domaćim muzičkim festivalima, kao i na više istaknutih stranih muzičkih festivala od kojih se izdvajaju: Budva Grad Teatar (Crna Gora), Ceviqc Brežice (Slovenija), La Chaise-Dieu (Francuska), Festival International Echternach (Luksemburg)... Redovno nastupa kao solista, a poslednjih godina je intenzivirao rad na interpretaciji dela savremenih srpskih kompozitora ostvarivši značajan broj premijerno izvedenih dela domaćih autora komponovanih za violončelo. Ostvario je trajne audio-zapise za potrebe Radio-televizije Srbije, zatim audio-zapise u inostranstvu od kojih se izdvajaju snimci za ERT i European Broadcasting Union, a sa Gudačkim kvartetom Mokranjac” je snimio i objavio prvo promotivno CD izdanje sa delima savremenih srpskih kompozitora 2013. godine.

Član je Udruženja muzičkih umetnika Srbije.

 

Bojana Dimković (1983) vodi raznovrsnu karijeru kao pijanistkinja, čembalistkinja i kamerni muzičar, koji često sarađuje sa istaknutim pojedincima i ansamblima. Zaposlena je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu na poziciji umetničkog saradnika u okviru Poliinstrumentalne katedre. Prethodni je nosilac Nagrade „Henry Richardson”, stipendista fondacije Wall Trust, pobednik takmičenja „Petar Konjović” i finalista takmičenja „Kathleen Ferrier Awards” i Royal Overseas League. Doktorirala je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu pri Katedri za kamernu muziku. Po završetku školovanja u Školi za muzičke talente „Persl” u Londonu, osnovne i višestruke master studije završila je na akademiji Guildhall School of Music and Drama.

Koncertni angažmani uključuju izvođenja u Sloveniji, Crnoj Gori, Italiji, Irskoj, Velikoj Britaniji, Norveškoj, Poljskoj i na Islandu. Izdvajaju se oni u salama Wigmore Hall, Royal Festival Hall, St. John’s Smith’s Square, St. Martin-in-the-Fields, Royal Opera House, kao i u Bakingemskoj palati. Pojavljuje se na festivalima Čeltenam, London Siti, Oksford lider, „Stiv Rajš”, London Hendl, Festivalu poljske muzike u Krakovu, Ljubljanskom i brojnim drugim festivalima. Redovan je gost na svim značajnim festivalima u zemlji, kao što su BEMUS, BELEF, Međunarodna tribina kompozitora, Festival Neo, Festival rane muzike i Međunarodni festival čembala. Kao solista je nastupala sa ansamblom Die Kolner Akademie, orkestrom Radio-televizije Srbije, Gudačima Svetog Đorđa, ansamblima The Early Music Experiment i New Trinity Baroque. Kao kamerni muzičar i kontinuo izvođač sarađuje i sa ansamblima Musica Antiqua Neoplantensis, Metamorfozis i Orkestar Virtuozi. Na majstorskim radionicama je čest gost u svojstvu mentora i saradnika i to u sklopu Beogradske barokne akademije i Austrijske barokne akademije. Kao aktivni pobornik nove muzike, Bojana je član dua sa čelistom Đorđem Miloševićem, čija se izvođačka aktivnost u velikoj meri fokusirala na promociju srpskih kompozitora. Takođe je član/ osnivač Dua Šumanjski/ Dimković sa baritonom Kšištofom Šumanjskim, koji svojim programima publici uspešno predstavlja neotkrivena i zaboravljena dela. O tome svedoči i njihov album „Ciklusi Sergeja Bortkeviča”, koji predstavlja prvi snimak pesama ovog poljsko-ukrajinskog kompozitora.

 

Urednice ciklusa Studio Slavenski: Maja Čolović Vasić (Radio Beograd 2) i Mirjana Lazarević (Sokoj)
Urednik i voditelj radijskog prenosa: 
Maja Čolović Vasić
Producent: Jelena Bradarić

Legat Josipa Slavenskog se nalazi na adresi Trg Nikole Pašića 1, V sprat

 

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом