Читај ми!

Godišnjak - narodni kalendar

Narodni kalendar, kao način određivanja vremena zasnovan na posmatranju sunčevog hoda i mena meseca, predstavlja jedan od najsloženijih oblika narodnog znanja.

U današnjem izdanju emisije Od zlata jabuka bavimo se pitanjem kako su ljudi u tradicionalnom društvu uređivali godinu, kako su prepoznavali prelaze između godišnjih doba i kako su ovi ciklusi bili povezani sa obredima, poljoprivredom i prazničnom praksom. Istražujemo i nazive za mesece, strukturu nedelje pre uvođenja hrišćanske podele vremena, kao i običaje vezane za prelaz iz zime u leto. Nasleđe ovog narodnog sistema i dalje je prisutno u seoskim kalendarima, obrednim radnjama i praznicima koji se prenose usmenim putem.

Biće reči i o obrednim prelazima u toku godine, poput prolećne i jesenje ravnodnevice –  koji su u narodu označavali početak novih obrednih ciklusa i prelaze između radnih i perioda odmora. Posebna pažnja posvećena je prazniku letnika, kao i starim običajima koji prate obnovu prirode i domaćinstva. Kroz analizu terminologije, rituala i verovanja, nastojimo da rasvetlimo slojeve narodne koncepcije vremena koji su, uprkos savremenim sistemima merenja, zadržali svoje mesto u kolektivnoj svesti.  

Autor: Tijana Golubović

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом