недеља, 01.12.2024, 11:00 -> 12:59
Аутор: Сара Арсеновић
Nebojša Milenković
Gost emisije je Nebojša Milenković, istoričar umetnosti i kustos.
Izložba „Vojislav Despotov: Veseli pakao poezije” otvorena je ove sedmice u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu. Kustos i muzejski savetnik Nebojša Milenković ističe da ova postavka ukazuje na kompleksne veze između književnosti, poezije, proze i vizuelne umetnosti, u okviru proširenog pojma i polja kulture.
Vojislav Despotov je pisao poeziju, prozu, bavio se teorijom, izdavaštvom, uredništvom, prevođenjem i vizuelnom umetnošću. U razgovoru sa Nebojšom Milenkovićem pokušaćemo da ocrtamo njegovu stvaralačku ličnost, da govorimo o idejama i ideologijama, jeziku i otporu, a kao poziv na preispitivanje uticaja nasleđa koje je Despotov, jedna od ključnih figura novosadske neoavangarde, za sobom ostavio.
Od kulturnih događaja nedelje izdvajamo premijeru filma „Volja sinovljeva” Nemanje Ćeranića, koncert kamerne muzike Veljka Nenadića u sali Beogradske filharmonije i završnicu 30. Festival autorskog filma.
Govorićemo i o romanu „Smej se ako imaš zube” poljske autorke Zite Rucke i o pesničkoj knjizi „Pune su mi oči daljine” Nikole Vujčića.
Emisiju priprema i vodi Sara Arsenović.

Autor:
Сара Арсеновић
Новинари и критичари Радио Београда 2 издвајају најбоље, најважније културне догађаје у свим уметностима у протеклих седам дана и коментаришу свој избор. [ детаљније ]
Коментари