(Ne)briga o srpskom kulturnom nasleđu
Adam Crnobrnja, Jasmina S. Ćirić, Aleksandra Momčilović Jovanović
„Kada bih ponovo počinjao, počeo bih sa kulturom" Žan Mone
Za identitet, ali i opstanak svakog naroda veliki značaj čini kulturno nasleđe. Ono zauzima i važno mesto na svetskoj kulturnoj mapi. Srbija je pokazala svest o tome da je velika opasnost od zanemarivanja pa čak i nestajanja materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasleđa, a ono je bitno za identitet ljudi koji žive na jednom prostoru. Da li je kulturno nasleđe dovoljno prepoznato? Nekada, nemaran odnos institucija prema kulturnom nasleđu i očuvanje baštine prepušteno je pojedincima i entuzijastima koji razumeju njen značaj i vrednost.
Zašto smo spremni olako da se odreknemo onoga što smo nasledili iz prošlosti? Da li dovoljno brinemo o kulturnom i istorijskom nasleđu, u Sporovima u kulturi kroz primere iz arheologije, etnologije i istorije umetnosti...
Kako uticati na sprečavanje identitetskog brisanja srpskog kulturnog nasleđa? Kada govorimo o kulturnim dobrima Republike Srbije, kakva je aktuelna situacija sa spomenicima na Kosovu i Metohiji? Kako tumačiti izveštaj UNESKO da su srpski spomenici zadržani na Listi svetske baštine u opasnosti? Kako se usmena građa tretira u srodnim ustanovama i organizacijama u regionu? Kako očuvati arheološka nalazišta i da li atraktivna lokacija vredi više od naše istorije i identiteta?
O ovim pitanjima u Sporovima u kulturi govore dr Adam Crnobrnja, arheolog, predsednik Srpskog arheološkog društva, Aleksandra Momčilović Jovanović, etnolog, viši kustos Muzeja Jugoslavije, dr Jasmina S. Ćirić, istoričar umetnosti, docent Filološko-umetničkog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu.
Emisiju vodi Tanja Živković.
Autor:
Мелиха Правдић
Емисија стоји ван серија, као отворени резиме седмице. [ детаљније ]
Коментари