Читај ми!

Beograd - iznad Istoka i Zapada

Gost Branislav Matić, pesnik, pisac, urednik,, autor obimne mnografije „Beograd iznad Istoka i Zapada"

„Pričaju da je ovaj grad nastao. A ja ga smatram večitim, kao vodu i vazduh." Tako je Borhes govorio za Buenos Aires, tako i mi kažemo za svoj Beograd. Povest Beograda, ponekad nalik na san, puna je vrtoglavih obrta i nedokučivih hirova sudbine. Svaki pošten vodič trebalo bi da upozori neopreznog putnika: ako zastanete da to proučite, ostaćete zauvek. Progutaće vas istorija neobjašnjivih zaljubljivanja u ovaj grad. Otvoriće vam se dotad nepoznate oči, videćete i ono što putnici nikada ne vide, šetaćete, „ulicama koje ne postoje".

„Prošli su ovuda mnogi narodi, samo su se Srbi izborili da ostanu. Niko drugi nije se tako duboko razumeo sa Beogradom. Kao da su oni ovde dospeli buđenjem, a ne dugim jahanjem".

„U knjizi pred nama izranjaju najdublji kodovi i praslike arhetipskog Belog Grada. Njegov ep i lirika, istorija i geopoetika, narav i stil, drame i smeh. Tu su i stare hronike, mesta na koja se uvek vraća, beogradski pogled na svet, najznačajnije pesme i fragmenti, najdarovitiji Beograđani. I uzbudljiv letopis od vinčanskih figurina do vašeg pogleda na ovim redovima. Dovoljno rekosmo. Ostalo ćete saznati sami.Ili nećete. Na vama je".(Iz monografije „Beograd iznad Istoka i Zapada", autora Branislava Matića)

Gost ovonedeljne Riznice, Radio Beograda 2, je Branislav Matić, pesnik, pisac, dugogodišnji urednik u uglednoj izdavačkoj kući „Princip-pres" iz Beograda, autor obimne, luksuzne monografije, koja je štampana na srpskom i engleskom, „Beograd iznad Istoka i Zapada".

Ovom monografijom šetamo kroz istoriju i san, zavirujemo u stare hronike, idemo na mesta na koja se uvek vraća, sozercavamo beogradski pogled na svet, čitamo Beograd kao grad od pesama, listamo fragmente o Beogradu, kroz letopis beogradski hodamo kroz godine, vekove, milenijume.

Autor i voditelj Dušanka Zeković.


Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом