Gozba: Realnost i hiperrealnost (2. deo)
"U prirodi je kapitalističkog načina proizvodnje da i radno i slobodno vrijeme podvrgne manipulaciji iz koje će se izvući vrijednost - novac, dobit itd. U vremenu u kojem živimo to poprima zastrašujuće oblike nehumanosti i nekulture, sputava razvitak čovekovih potencija, emancipaciju čovekovih čula."
Ovako piše Simo Elaković o kapitalizmu, dodajući kako je današnji građanski um sasvim podređen proizvodnji profita i u tom smislu nastoji da zagospodari i radnim i slobodnim vremenom. Bazični subjekt takvog društva, homo consumens (ne više homo economicus), u velikoj meri negira odrednicu homo u svom pojmu, jer što više postaje consumens, tim manje ostaje homo.
Postajući tzv. gospodar prirode i vulgarni hedonista, u isto vreme postaje rob mašina i nepotrebnih potreba koje je u tom cilju sam stvorio. Takav otuđeni čovek ne samo da ne zna, kako piše i From "o najvažnijim i najfundamentalnijim pitanjima ljudskog postojanja: šta je čovek i kako treba da živi...", već i ne želi da zna, zaveden i zarobljen medijima, masovnom kulturom i industrijom zabave, da je čovek jedino čovek ako je slobodan.
O osnovnim pojmovnim određenjima kapitalizma, bazirajući se prevashodno na Marksovim tekstovima, razgovaramo sa Stankom Blagojevićem, diplomiranim filozofom i magistrantom FPN-a u Beogradu i sa Ratkom Mitrovićem, doktorandom Filozofskog fakulteta u Beogradu i asistentom na Filozofskom fakultetu u Kosovskoj Mitrovici.
Urednik i voditelj je Aleksandar Lukić
Коментари