Читај ми!

Premijera

Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ u Beogradu

“Koliko se danas piše, publikuje i nudi na čitanje, to je greh  dostojan jednog prstena u paklu Danteovu. Da li se varamo? Čini nam se da je u celom svetu... ogromna produkcija duha koja kroz pero ide na hartiju; i da je strahovita nesrazmera između te produkcije i dejstvovanja duhova koja bi kroz jake ličnosti išla neposredno u ljude i život. Mislimo, s jedne strane, na ljude koji celom svojom ličnošću podupiru i hrane jedan talent u sebi; i, s druge strane, na one koji sve, eventualno i talent, prinose neposrednim funkcijama cele svoje ličnosti među ljudima. Oni prvi su... ambiciozni, koji veruju da je neki ideal baš u njih ušao i da je postiživ iz njih. Ti ljudi, sve što rade, rade sa krajnjim ciljem da u ime onog  talenta postanu izuzetni. Oni drugi su... od sasvim druge loze: oni nose osećanje da čovek   ne može imati potpuno doživljene neke vrednosti samo u sebi; oni stavljaju ideal van sebe, u opštost ili još dalje; ti ljudi izgrađuju u sebi ne jednovalentnu ličnost, nego jednovalentnost svoga i opštih ideala...”

Ove reči zapisala je Isidora Sekulić u jednoj svojoj belešci, koja se, među brojnim njenim rukopisima, čuva u Univerzitetskoj biblioteci “Svetozar Marković” u Beogradu.

O legatu ove spisateljice, dobrotvorima koji su Univerzitetskoj biblioteci darovali knjige, ali i o istorijatu ove značajne ustanove kulture, njenim fondovima i potrebi da “kao samostalna univerzitetska ustanova pomaže negovanje nauke i u svojstvu naučne biblioteke posluži ne samo studentima i   profesorima Beogradskog univerziteta, već i svima onima koji se bave naukom”,  govorićemo u večerašnjoj emisiji “Kod dva bela goluba”.

Autor emisije: Aleksandra Jagodić

Muzički urednik: Snežana Stanojević

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом