Читај ми!

Dečija filharmonija

Dečija filharmonija je značajna institucija našeg muzičkog života, koja je od samog početka nastojala da afirmiše kreativnost i promoviše muzičko stvaralaštvo mladih. Osnovana je u proleće 1957. godine, kada su učenici iz različitih nižih muzičkih škola pozvani da dođu u Radio Beograd na osnivavanje Dečijeg orkestra ozbiljne muzike. Tako je osnovana Dečija filharmonija, koju je štampa u to vreme nazivala i Pionirskom filharmonijom. Ubrzo je ovaj orkestar došao pod okrilje Radio Beograda, pa je postao Dečija filharmonija Radio Beograda, da bi nešto kasnije, sa osnivanjem Televizije, postao Dečija filharmonija Televizije Beograd. Osnovač i prvi dirigent Dečije filharmonije bio je Dragoljub Golub Erić.

Dečja filharmonija je osnovana sa ciljem da se kroz promociju klasične muzike i društveno odgovornog ponašanja okupe najtalentovanija deca u simfonijski orkestar. Članovi Dečije filharmonije su talentovani đaci nižih i srednjih muzičkih škola, dobitnici nagrada na prestižnim domaćim i međunarodnim takmičenjima. Dečja filharmonija je osnovana sa ciljem da se kroz promociju klasične muzike i društveno odgovornog ponašanja okupe najtalentovanija deca u simfonijski orkestar. Članovi Dečije filharmonije su talentovani đaci nižih i srednjih muzičkih škola, dobitnici nagrada na prestižnim domaćim i međunarodnim takmičenjima.

U emisiji ćemo čuti priču o ovoj značajnoj instituciji našeg muzičkog života, o nastupima Dečije filharmonije i tonskim zapisima njihovih koncerata. Čućemo šta o ovoj instituciji misle prof. dr Branko Č. Pešić, etnomuzikolog u Muzičkoj produkciji RTS-a Mirjana Drobac, kao i nekadašnji članovi ove filharmonije, koji su u međuvremenu postali zreli muzičari.

Autor emisije: Dubravka  Stamenković

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом