Читај ми!

Ruđer Bošković

Na današnji dan, 18. maja 1711. godine, u Dubrovniku rođen je Ruđer Bošković. Bio je filozof, matematičar, astronom, fizičar, inženjer, pedagog, geolog, arhitekta, arheolog, konstruktor, optičar, diplomata, profesor, najbolji pesnik na latinskom jeziku 18. veka, prevodilac - poliglota i putopisac.

Po proračunima astronoma, trebalo je da u nastupajućoj 1761. godini planeta Venera prođe ispred Sunca, a pošto je matematičkom analizom utvrđeno da će se taj prolazak najbolje videti iz Carigrada, Englesko kraljevsko društvo organizovalo je naučnu ekspediciju za Carigrad. To putovanje trebalo je da pruži niz dragocenih podataka za konačno utvđivanje odstojanja Sunca od Zemlje. U ekspediciji je bio i naš Ruđer Bošković. Otrgnut od svojih matematičkih i astronomskih spisa, on počinje da vodi dnevnik.

Tako je nastao putopis "Dnevnik sa puta iz Carigrada u Poljsku" u kome je Bošković uspeo da spoji lepu književnost i nauku isto onako kao što je u "Filozofiji prirode" uspeo da spoji nauku i filozofiju. Pre nego što se pojavio italijanski orginal, to delo je već bilo prevedeno na nemački, francuski i poljski jezik. Za kratko vreme putopis je bio razgrabljen. Sam Ruđer Bošković nije uspeo da dobije nijedan primerak, što bi laskalo ma kom piscu u ma kom vremenu. Ruđer Bošković umro je 13. februara 1787. godine u Milanu.

Dr Dušan Nedeljković je 1937. godine preveo je ovo putopisno delo Ruđera Boškovića koje je punih 150 godina čekalo da bude prevedeno na naš jezik. O Ruđeru Boškoviću, njegovim naučnim delima i o ovom putopisu govorimo u večerašnjoj emisiji.

Autor emisije: Milja Milosavljević

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом