уторак, 25.04.2023, 20:00 -> 15:06
štampajRepriza
Filip Višnjić
Filip Višnjić (Gornje Trnovo, 1767 - Višnjićevo, 1834), jedan je od najpoznatijih srpskih guslara i narodnih pesnika. Kao dete oslepeo je od velikih boginja, pa je kao slepac naučio da svira i peva uz gusle. Pevao je najpre tuđe pesme, a kasnije je ispevao 13 originalnih i istorijski veoma tačnih pesama, koje je objavio Vuk Stefanović Karadžić. Zbog svojih pesama prozvan je "srpskim Homerom".
Poetsko delo Filipa Višnjića čini 13 originalnih pesama iz Prvoga srpskog ustanka i 4 stare prerađene pesme. Bilo je to ukupno oko 5.000 stihova. Njegove pesme obiluju mnoštvom istorijski tačnih podataka. U njegovim pesmama nalazi se 320 identifikovanih ličnosti i mesta. Što se tiče bitnih stvari, u pesmi je sve bilo tačno i tu se nije služio pesničkom slobodom da iskrivi istoriju. Ali mu pesme karakteriše i posebna poetska snaga i zamah imaginacije.Poetsko delo Filipa Višnjića čini 13 originalnih pesama iz Prvoga srpskog ustanka i 4 stare prerađene pesme. Bilo je to ukupno oko 5.000 stihova. Njegove pesme obiluju mnoštvom istorijski tačnih podataka. U njegovim pesmama nalazi se 320 identifikovanih ličnosti i mesta. Što se tiče bitnih stvari, u pesmi je sve bilo tačno i tu se nije služio pesničkom slobodom da iskrivi istoriju. Ali mu pesme karakteriše i posebna poetska snaga i zamah imaginacije.
U pesmama se nalazilo obilje podataka, koje je mogao da dobija samo iz prve ruke, ali i da proverava prolazeći kroz sela opisana u pesmama. Neke od njegovih pesama su: Početak bune protiv dahija, Boj na Čokešini, Boj na Mišaru, Smrt Marka Kraljevića, dve pesme hagiografskog karaktera o Svetom Savi i druge. U večerašnjoj emisiji čućemo priču o životu i stvaralaštvu Filipa Višića.
Autor emisije: Milja Milosavljević
Autor:
Војислав Карановић
Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]
Коментари