Repriza
Čiča Ilija Stanojević
Za njega su govorili da je u stanju i mrtvog da nasmeje. Pozorišni kritičari nazvali su ga "Nušićem u glumi". I svi su se slagali u jednom: Čiča Ilija Stanojević bio je apsolutni "vladar smeha" srpske pozorišne scene. Proslavljeni komičar, reditelj i pisac, Čiča Ilija Stanojević, celog života bio je zaljubljen u svoju Skadarliju i u komšijski Dorćol. Bio je omiljen podjednako kod pozorišne i čitalačke publike, kao i kod one koja se redovno okupljala oko kafanskih stolova.
Istoričari srpskog pozorišta zabeležili su da je taj "genijalni glumac vedrog i živog duha", uvek raspoložen za šalu, smeh i razuzdane terevenke, tokom pola veka u pozorištu odigrao oko 500 raznovrsnih uloga, uvek oduševljeno pozdravljen od svoje verne publike.
Priznat je bio ne samo kao glumac, nego i kao pisac, novinar i reditelj. Režirao je, pored ostalog, prvi srpski igrani film "Život i delo besmrtnog vožda Karađorđa", uradio dramatizaciju Sremčeve "Ivkove slave, napisao komediju "Dorćolska posla"‚ a zajedno sa Jankom Veselinovićem komad iz narodnog života"Potera".
Tvorac bezbrojnih šala i anegdota, ali i značajnih dramskih uloga, pisac novinskih tekstova u kojima je izneo svoja sećanja na okupaciju u Prvom svetskom ratu, autor kozerija i feljtona o životu starog Beograda, i pisac satirične zbirke pripovedaka o životu skadarlijskih životinja "Čiča Ilijine životinjke", Čiča Ilija Stanojević je još za svog života postao legenda starog Beograda i Skadarlije.
O ovom svestranom i darovitom umetniku, Čiča Iliji Stanojeviću, govorimo u večerašnjoj emisiji "Kod dva bela goluba".
Autor emisije: Vojislav Karanović.
Autor:
Војислав Карановић
Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]
Коментари