Pisci u bioskopu

U večerašnjoj emisiji sagovornik nam je Vladislav Bajac, književnik i izdavač. On govori o delu ''Pisci u bioskopu'' našeg čuvenog reditelja Slobodana Šijana, koji je, pored ostalog, režirao kultne filmove ''Ko to tamo peva'' i ''Maratonci trče počasni krug''. Ovo delo ne govori o filmu, nego o tome kako su razni pisci videli i doživeli film. Knjiga ima profil antologije. U njoj su sabrani brojni fragmenti, uglavnom priče ili delovi romana, u kojima su brojni pisci, naši i regionalni, ostavili svedočanstvo o svom doživljaju filmske umetnosti.

Моја књига

Autor:
Војислав Карановић

Емисија о књигама и читању, о књижевности, уметности и стваралаштву. Гости су људи различитих интересовања, различитих занимања и професија. Сваки саговорник издваја књигу коју воли, ону која му је посебно значајна и за коју може да каже: ово је моја књига. [ детаљније ]

U podnaslovu knjige stoji odrednica ''književna istorija naših filmskih doživljaja'', i ona dobro odslikava suštinsku zamisao ovog dela. Jer ova knjiga nudi upravo to: pogled na istorijski razvoj kako filma tako i književnosti. Sam Slobodan Šijan najbolje je opisao suštinu ovog svog dela: ''Ako budete čitali ovu antologiju redom, onako kako su tekstovi poređani,od prvog prema poslednjem, dobićete najbolju predstavu o onome što sam želeo njome da postignem, a to je: da pokažem sve bogatstvo naše književnosti o filmu, tom fenomenu koji je svojom pojavom izmenio svet, ali je manje poznato u kojoj meri je njegovo prisustvo u ovoj sredini ostavilo traga u našoj literaturi.''

Po mišljenju našeg sagovornika, ''Pisci u bioskopu'' je nesvakidašnja, neobična, vrlo originalna, zanimljiva, izuzetno upotrebljiva i korisna knjiga. A Slobodan Šijan je veliki eksperimentator u svemu što je radio: u filmovima koje je radio, i u knjigama koje je pisao, pa i u ovoj knjizi koja daje ''književnu istoriju naših filmskih doživljaja.'' I da zbog svega toga ovu knjigu vredi čitati.

Vladislav Bajac je studirao na Filološkom fakultetu, na odseku za jugoslovensku sa opštom književnošću. Uz pisanje, bavio se novinarstvom, književnim prevodilaštvom i izdavaštvom. Član je međunarodne književne akademije, Skoplje, Makedonija. Jedan je od osnivača Srpskog književnog društva i Poslovnog udruženja izdavača i knjižara Srbije i Crne Gore. Bio je predsednik savetodavnog odbora Švajcarske fondacije "Pro Helvetia". Dugo godina bio je direktor izdavačke kuće ''Geopoetika'', gde i dalje radi kao glavni urednik. Objavio je više knjiga poezije i proze. Poezija i proza prevođene su mu na desetak jezika. Za svoje stvaralaštvo i svoja dela dobio je više nagrada i priznanja.

 

Autor i voditelj emisije: Vojislav Karanović.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом