Novi upad snaga ROSU na sever KiM, povređeno nekoliko Srba
Situacija u centru Kosovske Mitrovice se smiruje, građani se polako razilaze, a najveći deo policijskih snaga izmestio se ka Bošnjačkoj mahali i mostu koji vodi ka južnom delu grada. Glavna raskrsnica u severnom delu grada i dalje je blokirana kamionima. Nakon što su pripadnici kosovske policije suzavcem i šok bombama intervenisali protiv građana, koji su se okupili u znak protesta zbog njihove akcije, iz južnog dela stigli su i pripadnici Rosu. Kosovska policija saopštila je ranije da jedinica za ekonomski kriminal u severnom delu Kosovske Mitrovice sprovodi akciju protiv krijumčarenja robe.
I premijerka Ana Brnabić pozvala je međunarodnu zajednicu, NATO i KFOR, da hitno reaguju i "zauzdaju" premijera privremenih institucija u Prištini Aljbina Kurtija. "Situacija je više nego dramatična i ovo je poslednji trenutak u kojem je neophodna jasna reakcija kako bi se zaustavila ludačka politika koju sprovodi Priština. Ovakvo ponašanje je prevršilo svaku meru i dovodi nas na ivicu haosa", poručila je Brnabićeva.
Nasilni incidenti na severu Kosmeta moraju odmah da prestanu, poručio je šef evropske diplomatije Đuzep Borelj. On je na Tviteru napiso da su "neprihvatljive jednostrane i nekoordinirane akcije koje ugrožavaju stabilnost". "Sva otvorena pitanja moraju se rešavati dijalogom započetim uz posredovanje Evropske unije , poručio je Borelj. Ukazao je da je Brisel u kontaktu sa Beogradom i Prištinom.
Povodom nasilja na severu Kosova i Metohije nad pripadnicima srpske zajednice, iz sedišta NATO u Briselu za Tanjug su rekli da su u stalnoj komunikaciji sa svim relevantnim institucijama u Prištini i sa predstavnicima međunarodne zajednice. Dodaju da KFOR nastavlja da podržava primenu nedavnog dogovora o deeskalaciji na severu Pokrajine koji je postignut između Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom Evropske Unije.
Iz kovid bolnica upozoravaju da su kapaciteti gotovo popunjeni, da je 90 odsto hospitalizovanih nevakcinisano. Zabrinjava i što su među preminulima i trudnice i porodilje, od početka godine njih 10 je preminulo, dve samo u poslednja dva dana. Obe nisu bile vakcinisane. Lekari ističu da vakcina postoji i da izabrani lekar ima zakonsku obavezu da preporuči vakcinaciju, a da je na pacijentu da li će preporuku prihvatiti.
Od danas u Republici Srpskoj neće važiti izmene krivičnog zakona BiH, koje je u formi odluke doneo bivši visoki predstavnik Valentin Incko, a kojima se krivično kažnjava negiranje genocida i drugih zločina. Incko je pred kraj mandata nametnuo izmene krivičnog zakona BiH kojima se uvodi krivična odgovornost za negiranje genocida i drugih zločina presuđenih na domaćim i međunarodnim sudovima. Skupština Republike Srpske u julu je usvojila zakon o ne-primenjivanju odluke bivšeg visokog predstavnika. Osim ovog ukaza, predsednica RS Željka Cvijanović, potpisala je i ukaz o proglašavanju zakona o dopunama krivičnog zakona u kojem se zabranjuje omalovažavanje Republike Srpske.Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas da će Republika Srpska poštovati svoje zakone, kao i da ne prihvata zakon koji je nametnuo bivši visoki predstavnik .
Košarkaši Crvene zvezde će odigrati prvu utakmicu u Evroligi pred svojim navijačima posle godinu i po dana. U okviru trećeg kola ovog takmičenja, gost u Štark Areni će biti ekipa Žalgirisa. U redovima regionalnog i srpskog šampiona optimizam ali i oprez pred današnji meč.
Urednik emisije Nataša Raketić.
Urednici vesti Relja Trajković i Marica Serdar.
Producent Svetlana Stevanović.

Autor:
Радио Београд 1
“Новости дана”, централна информативна емисија Првог програма Радио Београда емитује се од јесени 1958. године. Још од тада, представља релевантан и свеобухватан преглед најважнијих информација и догађаја из земље и света. [ детаљније ]
Коментари