субота, 04.09.2021, 13:05 -> 15:37
Извор: Радио Београд 1
Аутор: Мирјана Блажић
Marija Antoaneta
Istorijskim ličnostima vreme nešto doda, ponešto oduzme, a Mariji Antoaneti zadržalo je i ono što joj najverovatnije ne pripada. Ironična rečenica po kojoj se pamti: „Ako nemaju hleba, neka jedu kolače“, odnosila se na narod koji je gladovao u vreme nestašice hleba u Francuskoj. Međutim, nema nikakvih dokaza da ju je kraljica zaista izgovorila, a sasvim se zanemaruje da je tokom života bila veliki dobrotvor.
Velike sume novca Marija Antoaneta nije trošila samo na odeću. Mnogo je ulagala i u prostor u kom provodi vreme, pa je redovno menjala izgled vrta ispred dvorca Mali Trijanon. Marija Antoaneta je uredila i mali letnjikovac, nedaleko od Versaja, koji joj je bio utočište od uštogljenog dvorskog života. Tamo je nosila proste haljine od muslina, a poluraspuštenu zlatnu kosu joj je pokrivao slamnati šešir. Na velikom zelenom pašnjaku se, zajedno sa svojom decom, igrala sa kravama, ovcama i kozama, koje su sluge pre svakog kraljičinog dolaska parfemisale. Pričalo se da je poprsje Marije Antoanete poslužilo kao kalup za porcelanske činije koje su sluge koristile pri muži krava. Takođe se veruje da su i današnje plitke čaše za šampanjac pravljene na isti način.
Marija Antoaneta, ljupka i prefinjena mlada kraljica, svakim danom je sve više krunila francuski budžet. Njenim prijemima i zabavama u Malom Trijanonu prisustvovali su samo najbliži prijatelji, što je često bio povod za prezir ostalog plemstva. Ovacije privilegovanih koji su gledali kako Marija Antoaneta briljira kao glavna glumica u predstavama odjekivale su pozorištem u sklopu Trijanona.
Upravo zbog njene ljubavi prema umetnosti pozorišna predstava Figarova ženidba Pjera Bomaršea doživela je veliki uspeh. Nakon prvog izvođenja u Parizu 1775, Luj XVI je zabranio predstavu, jer je negativno prikazivala monarhiju. Međutim, kraljica je Figarovu ženidbu krišom čitala svojim prijateljima, koji su se danima smejali sluginom nadmudrivanju kralja. Na njeno insistiranje, predstava se od 1784. opet javno izvodila. Dve godine kasnije, inspirisan Bomaršeovom komedijom, Mocart piše note, a Figarova ženidba postaje proslavljena opera.
Marija Antoaneta je imala biblioteku od 5000 knjiga, većinom istorijskih, koje je najradije čitala. Ulagala je u umetnička dela i naučna otkrića. Prvi vazduhoplovni balon poleteo je upravo nedaleko od Versaja 1783. u prisustvu njenog kraljevskog veličanstva...
Autor: Milica Đilas.

Autor:
Уредник - Мирјана Блажић
"Гости из прошлости" - мале приче о великим људима и vice versa. [ детаљније ]
Коментари