Prva srpska opera „Na uranku" od marta na redovnom repertoaru Narodnog pozorišta

Opera „Na uranku" Stanislava Biničkog premijerno je izvedena pre 120 godina. Povodom jubileja, na sceni Narodnog pozorišta, ta univerzalna priča ponovo je na repertoaru.

Melodrama sa srpskim melodijama i orijentalnim prizvukom sadržaj je prve srpske opere. Delo Stanislava Biničkog, smešteno u vreme turske vlasti, pred današnjom publikom našlo se u savremenom čitanju Nušićevog libreta.

„U samoj postavci ja sam se odlučila da napravim aktuelizaciju, osavremenjivanje zapleta, jer mi je delovala priča o prvoj bračnoj noći kao nešto što naša publika neće baš razumeti te sam prevela to u pitanje kapitala“, navodi rediteljka Ana Grigorović.

Opera je napisana pod uticajem italijanskog verizma, sa naglim promenama atmosfere i karakterističnim, tragičnim krajem. Ljubav Stanke i Radeta razumljiva je u svakoj epohi.

„To je jako zahvalna uloga za mlade soprane koji počinju svoju karijeru. Zato što pre svega ne traje dugo, mislim da je jako pevljiva prostoje naš melos u pitanju. Tako da eto, zaista lepa i pevljiva uloga“, kaže Evgenija Jeremić koja tumači ulogu Stanke.

„Melodije nisu lake, što bi se reklo. Nisu lake note, ali ipak su u duhu našeg jezika. Tu je pomogao Nušićev libreto definitivno, tako da nije preteško za pevanje. Samo prosto, čovek treba, mi smo obično navikli da izvodimo inostrane opere, malo se prilagoditi duhu jezika“, napominje Marko Živković koji tumači lik Radeta.

Premijera opere Na uranku bila je veliki korak za za srpsku muziku na početku prošlog veka. Na sceni je najčešće kada naša nacionalna kuća obeležava značajne godišnjice. Od marta je očekujemo na redovnom repertoaru Narodnog pozorišta.

уторак, 10. јун 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом