уторак, 17.07.2018, 08:39 -> 09:36
Извор: Танјуг
„Aleksandar Lifka“ Brajanu Koksu, „Andergraund spirit“ dvojcu Kovi-Frimel
Škotskom glumcu Brajanu Koksu, italijanskoj rediteljki i scenaristkinji Tici Kovi i austrijskom reditelju Rajneru Frimelu sinoć su na Letnjoj pozornici na Paliću uručena priznanja Festivala evropskog filma.
Koksu je nagradu „Aleksandar Lifka“, za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji, uručio direktor Festivala evropskog filma Palić, Radoslav Zelenović, koji je rekao da 2000. godine kada su ustanovili priznanje nisu ni pretpostavljali da će za 18 godina na Paliću pozdraviti najznačajnije ljude koji su stvorili evropski, svetski i naš film.
„Sa velikim profesionalnim i ličnim zadovoljstvom uručujem večeras nagradu 'Aleksandar Lifka' glumcu koji je od 1971. godine i uloge Lava Trockog do 2017. i Čerčila, ostvario više od 200 uliga u filmu i na televiziji“, istakao je Zelenović.
Koks je rekao da je glumcu teško da shvati dimenzije svog rada i šta taj rad znači drugima.
„Znamo za kritičare i za profesionalce, ali ono što je važno jeste efekat filma na druge i primiti nagradu koja nosi ime pionira filma, vrednuje putovanje u karijeri pojedinca i zato je ovakav trenutak prilično značajan“, istakao je glumac.
Brajan Koks je 36. laureat nagrade „Aleksandar Lifka“, a sinoć je isto priznanje uručeno glumcu Radetu Šerbedžiji.
Na Letnjoj pozornici na Paliću, sinoć je i italijanskoj rediteljki i scenaristkinji Tici Kovi i austrijskom reditelju Rajneru Frimelu uručena nagrada „Andergraund spirit“ za izuzetan rad na polju nezavisnog filma, jedinstven pristup filmskom jeziku i autentičnu autorsku poetiku stvaranu izvan dominantnih tokova filmske industrije.
Selektor Nil Jang, uručujući priznanje autorima koji od 1996. godine stvaraju zajedno u oblasti filma, pozorišta i fotografije, rekao je da laureati kreiraju svoja dela na jednostavan i direktan način, dotiču se univerzalnih istina i govore u duhu humanizma i pravednosti koji su nam danas potrebni širom Evrope.
Frimel je, zahvalivši na nagradi, primetio da je u vreme nestajanja filma i bioskopa, zasluga festivala što je nezavistan film još uvek vidljiv.
Kovijeva je zahvalila Palićkom festivalu na priznanju jer, kako je rekla, nije uvek lako snimati nezavisni film.
„Zahvalna sam i protagonistima naših filmova jer ispunjavaju naša ostvarenja ljubavlju, humanizmom, empatijom, svim onim što je danas veoma važno“, naglasila je rediteljka i scenaristkinja.
Direktor Otvorenog univerziteta u Subotici, Ilija Tatić, izvršni producent Festivala evropskog filma Palić, uručio je povodom njegovog 25. izdanja srebrnjake zaslužnima za umetničke domete Palićkog festivala.
Srebrnjake su primili direktor festivala Radoslav Zelenović, programski direktor Miroslav Mogorović, selektor Borislav Anđelić i reditelji Želimir Žilnik i Sabolč Tolnaj.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар