Читај ми!

Bečka premijera filma „Branio sam Mladu Bosnu“

Film „Branio sam Mladu Bosnu“, režisera Srđana Koljevića, predstavljen je u Beču u okviru Godine kulture Srbije i Austrije.

Sinoćnja premijera filma je prva u nizu kulturnih događaja u okviru ove godine čije je težište, u oblasti kulture Ministarstva spoljnih poslova Austrije - Srbija.

Sala bioskopa Votiv (Zavet), preko puta Zavetne crkve (Votivkirče) u centru Beča, bila je prepuna, a prisutni su bili režiser filma Srđan Koljević, producent i direktor produkcijske kuće „Košutnjak film“ Zoran Janković, kao i ambasadori Srbije i BiH u Austriji, šef kulturne sekcije u austrijskom Ministarstvu spoljnih poslova i mnogi austrijski srpski kulturni poslanici.

Godina kulture Srbije i Austrije se obeležava u saradnji sa ambasadom Republike Srbije u Austriji i Austrijskim kulturnim forumom.

Ambasador Srbije u Austriji Pero Janković je ukazao da je prošla godina bila posvećena stogodišnjici od izbijanja Prvog svetskog rata, i da je obeležena brojnim manifestacijama, kako u Srbiji, tako i u Austriji.

„Srbija i Austrija su pre 100 godina bile neprijateljske države i narodi, koji su i u Drugom svetskom ratu stajali na različitim stranama. Na sreću vremenom smo shvatili da između nas ima mnogo više stvari koje nas povezuju nego razdvajaju. Rezultat ove spoznaje su odlične veze između naših država u ovom veku“, istakao je Janković dodajući da ova projekcija predstavlja doprinos izgradnje široke i dinamične veze dve zemlje ka zajedničkoj Evropi.

Šef kulturnopolitiče sekcije Ministarstva spoljnih poslova Austrije Volfgang Valdner rekao je da se današnje partnerstvo i prijateljstvo između Austrije i Srbije zasniva na raznolikim istorijskim, kulturnim i ljudskim sponama.

„Kako bi se ovoj povezanosti dodelio i kulturni izraz Srbija je u 2015. godini zemlja težišta austrijske inostrane kulture“, poručio je Valdner istakvši pri tom današnju snažnu podršku Austrije Srbiji na putu ka Evropskoj uniji.

Valdner je rekao da film Branio sam Mladu Bosnu nudi novi pogled na događaje uoči početka Prvog svetskog rata iz perspektive austrijskog advokata i dodeljnog branioca Rudolfa Cistlera, o kome se do sada malo znalo u javnosti.

Nakon projekcije filma brojne ugledne zvanice imale su priliku da razgovaraju sa režiserom filma Srđanom Koljevićem i producentom Zoranom Jankovićem.

Srđan Koljević, režiser filma, naglasio je u sinoćnjem razgovoru posle prikazivanja filma, da je film zasnovan isključivo na dokumentaciji, Cistlerovoj knjizi „Kako sam branio Principa i drugove“ iz 1937, sudskim stenogramima i drugom sudskom dokumentacijom, kao i zapisima udovice Veljka Čubrilovića i drugima.

Producent Zoran Janković je dodao da je film već uspešno prikazan prikazan u Kanadi, prikazaće se i u Australiji, a ove godine ide i na desetak filmskih festivala širom sveta. U publici su bili predstavnici austrijske televizije i verovatno će ovaj film moći da vidi i austrijska televizijska publika.

Jedan Austrijanac javno se posle prikazivanja filma zahvalio režiseru i producentu za, kako je rekao, divan film, koji je odgledao u jednom dahu.

U okviru Godine kulture Austrija - Srbija biće organizovano niz kulturnih događaja u Beču i Beogradu, a sledeća manifestacija je 9. marta kada će u Beču biti organizovana izložba koja će prikazati veze između Austrije i Srbije u periodu od 1836. do 1914. godine.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 01. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом