Читај ми!

Zabranio ulaz psima i pristalicama Putina?!

Odluka vlasnika jednog restorana u Gdinji na Baltiku da na vrata postavi nalepnicu „Ulaz zabranjen pristalicama Putina“ izazvao je kontroverzne reakcije zato što je postavljen pored nalepnice „Zabranjeno uvođenje pasa“. Neki Poljaci upozorili su vlasnika, ukrajinskog emigranta, da su takve zabrane bile specijalnost nemačkih nacista tokom Drugog svetskog rata.

Od izbijanja sukoba u Ukrajini, a posebno nakon pripajanja Krima Rusiji, u Poljskoj, ali i susednoj Češkoj, neki ugostitelji svoj politički protest demonstrirali su odbijanjem da usluže Ruse, ali ti sporadični slučajevi nisu izazvali veću pažnju javnosti.

Ali slučaj restorana „Mala Ukrajina“ u Gdinji jeste, iako vlasnik, Ukrajinac Vadim Sikerko, tvrdi da nema ništa protiv toga da Rusi dolaze u njegov restoran, samo ne želi pristalice politike predsednika Rusije Vladimira Putina.

„To je samo vrsta nekonvencionalnog protesta protiv politike Putina. Svestan sam i toga da ne mogu da proverim da li neko podržava ili ne predsednika Putina“, kazao je Sikerko poljskim medijima.

Deo Poljaka kontroverznu nalepnicu podržava, međutim kod dela je naišla na ogorčene reakcije zato što je postavljena pored slične nalepnice koja obaveštava da je psima ulaz u restoran zabranjen.

„Kritikujem Putina, ali takvi napisi podsećaju me na one koje su postavljali Nemci zabranjujući ulaz i Poljacima tokom Drugog svetskog rata“, jedna je od tipičnih reakcija na društvenim mrežama.

Gdinja je zajedno sa susednim Gdanjskom i Sopotom omiljena destinacija ruskih turista u Poljskoj, a zahvaljujući ugovoru o malograničnom prometu koji je obuhvata Kalinjingradsku oblast Rusije, ta tri grada preplave tokom vikenda ruski turisti koji dolaze u šoping i provod.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. јун 2025.
37° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом