Читај ми!

UN: Insekti rešenje za svetsku glad

Više od dve milijarde ljudi na svetu u svakodnevnoj ishrani koristi i insekte. Organizacija UN za hranu i poljoprivredu, sačinila je studiju o mogućnostima koje uzgoj insekata pruža u borbi protiv gladi.

Najnovije oružje u borbi UN protiv gladi, globalnog zagrevanja i zagađenja možda vam je upravo proletelo pored glave. FAO smatra da su insekti - hrana budućnosti.

Na trpezama u Evropi i Americi možda ih nema često, ali trećina planete već ih konzumira.

U centralnom Kamerunu, ulični trgovci prodaju neke od najskupljih lokalnih delikatesa. U zavisnosti od sezone, na meniju su skakavci, termiti, ili, kao ovoga puta, larve palmine bube.

„Jedem insekte jer su hranjivi, nisu masni i imaju mnogo dobrih sastojaka. Ako ih redovno jedete, retko ćete se razboleti", navodi Eva Ursula Miler iz organizacije FAO.

U šumama oko sela Dženg, sezona je skakavaca. Filomena Enama ih skuplja, zajedno sa ostalim ženama iz sela.

Jedan deo kuva da bi prehranila sedmočlanu porodicu. Ostatak prodaje na pijaci.

„Insekti su dobri. Kada ne možemo da radimo u polju, zahvaljujući njima preživljavamo. Jedemo ih i prodajemo", objašnjava Enama.

Donedavno insekti su smatrani neiscrpnim izvorom hrane, ali usled sve većeg rasta populacije, šumskih požara i uništavanja staništa, neke vrste su gotovo istrebljene.

FAO podstiče uzgoj insekata, jer je lako izvodljiv pomoću organskih otpadaka, a insekti koriste manje vode i proizvode manje gasova od stoke.

„Insekti su hranjivi, imaju visok sadržaj proteina, minerala, masti, vlakana. Treba razviti tehnologiju za njihov uzgoj i njihov značaj će porasti", kaže Eva Ursula Miler iz organizacije FAO.

„Farme insekata imaju globalni potencijal, i za ljudsku i za životinjsku ishranu. Iako nije realno da se u narednih desetak godina nađu na nedeljnoj trpezi prosečne porodice sa zapada, njihov potencijal je ogroman i očekujem da će se polako ostvariti", objašnjava Afton Haloran iz organizacije FAO.

Insekata ima svuda, brzo se razmnožavaju. Za proizvodnju jednog kilograma insekata potrebno je samo dva kilograma organskih materija, dok ih je za proizvodnju jednog kilograma govedine potrebno osam.

Kako se navodi u izveštaju, za sada je najveća barijera - gadljivost potrošača.

Број коментара 17

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом