Читај ми!

Ал Завахри прети Америци

Неформални наследник Осаме бин Ладена, Ајман ал Завахри данас у видео-поруци рекао да се САД суочава са организованом претњом муслиманске заједнице.

Заменик бившег лидера Ал Каиде Осаме бин Ладена, Ајман ал Завахри упозорио је данас, у видео-поруци, САД да се неће суочавати само са појединачним терористичком нападима већ са организованом целом муслиманском заједницом, која жели да уништи непријатеља.

У поруци која траје 28 минута, Ал Завахри, који се до убијања Бин Ладена сматрао другим човеком Ал Каиде и оперативним вођом те терористичке организиције, говори и о актуелним догађајима у арапском свету.

"Данас се, хвала богу, Америка не суочава само са појединцима, групама или деловима. Суочава се са револтираном нацијом, која се пробудила из летаргије и кренула пут ренесансе у џихад", поручује Ал Завахри који на снимку држи у рукама аутоматску пушку.

Ал Завахри се осврнуо и на убиство Бин Ладена, критикујући америчке власти због тога што су Бин Ладеново тело бациле у море. Он је навео и да је Америка из страха од беса муслимана одлучила да не објави фотографије убијеног Бин Ладена.

"Отишао је као мученик, човек којег су се Американци ужасавали док је био жив, али и сада када је мртав толико да су задрхтали при помисли да има свој гроб", наводи Ал Завахри.

Он је додао да "шири руке ка свој браћи" у Либији, Јемену и Сирији "који раде у име ислама".

"Нашој браћи који раде у име ислама на свим местима поручујем да су наше руке раширене за вас и да су наша срца отворена за вас како бисмо могли заједно да радимо да учинимо Алахов свет највећим и исламске законе у муслиманским земљама владајућим, а не њихове владаре", казао је Ал Завахри.

После убиства Бин Ладена, Ал Каида је објавила саопштење у којем се позива на наставак борбе против Америке, али је Ал Завахри први високи члан те организације који се обратио поруком.

У америчким обавештајним круговима претпостављају да је он један од главних претендената за Бин Ладеновог наследника.

Претпоставља се да се Ал Завахри крије у граничном појасу између Авганистана и Пакистана, за који је сам рекао да је постао америчка колонија, указује АП.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 08. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом