Демонстрације у Бриселу

Белгија оборила европски рекорд по најдужем периоду без владе. На демонстрацијама у Бриселу 30 000 људи поручило политичарима да треба да се стиде јер им више од 200 дана није било довољно да постигну компромис.

Око 30 хиљада људи демонстрирало је улицама Брисела, захтевајући од политичара да коначно реше политичку кризу у Белгији, у којој ни седам месеци после ванредних избора, нема договора о формирању нове владе. Најновији покушај компромиса пропао је прошле недеље.

У маршу под симболичним називом "Срамота", демонстранти су поручили да политичаре треба да буде стид што им више од 200 дана није било довољно да постигну компромис, иако је земља у дубокој економској кризи. Уколико влада не буде формирана до 17. фебруара, Белгија ће постати светски рекордер у дужини чекања на нови кабинет.

Демонстранти су кренули од северне железничке станице, прошли центром и демонстрације завршили у парку Сенкантенер, који се налази у близини европских институција, где се неколико говорника обратило окупљенима.

Протест због немогућности да се формира влада и против фламанског сепаратизма одржала је у петак и једна група фламанских уметника и интелектуалаца која је посебно осудила деловање најјаче фламанске партије, Нове фламанске алијансе, која се сматра у највећој мери одговорном за садашњу политичку кризу.

Демонстрације је на Интернету иницирало петоро студената, међу којима четворо фламанског порекла.

Најдуже без владе у Европи

Белгија нема владу од парламентарних избора одржаних 13. јуна 2010, а текуће послове већ седам месеци привремено обавља одлазећа влада премијера Ива Летерма.

Иако нема владу, Белгија функционише захваљујући и општинским и регионалним властима и европским инстанцама.

Ово је први пут од последњих парламентарних избора одржаних у јуну 2010. године  да су белгијски грађани на овакав начин изразили своје незадовољство садашњим стањем и дубоким поделама међу валонским и фламанским партијама.

Политичар из редова фламанских социјалдемократа Јохан Ванде Ланот требало је да пронађе заједничку основу прихватљиву за седам партија из Фландрије, у којој се говори холандски, и франкофоне Валоније, пошто су директни разговори пропали у октобру 2010. године.

Водећа фламанска партија, националистичка Нова фламанска алијанса (Н-ВА) је, међутим, 5. јануара одбацила његов предлог, а Ланот је након тога поднео оставку 6. јануара. Он је тада оценио да ће политичари морати једном да предузму кораке у интересу просперитета земље.

Аналитичари сматрају да постоји могућност да се организују нови избори како би се изашло из кризе.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом