Хапшење Бен Алијеве фамилије

Више од 30 чланова породице свргнутог председника Бен Алија ухапшено под сумњом да су починили злочине против Туниса. Демонстранти поново на улицама и захтевају одлазак са власти целокупне "старе владајуће гарде".

Настављају се протести на улицама Туниса. Војска испалила хице упозорења на неколико стотина људи који су учествовали у протестној шетњи у главном граду Туниса.

Демонстранти су се кретали у правцу седишта странке Уставни демократски савез (РЦД) свргнутог председника Зина ал-Абидина Бен Алија, у центру града, јавио је АП.

Учесници протеста су изашли на улице да би исказали незадовољство због тога што је у новоформираној прелазној влади Туниса велики број чланова из редова РЦД. Они захтевају одлазак с власти "старе владајуће гарде", навео је Ројтерс.

Демонстрације су одржане и у граду Гафси, 350 километара јужно од Туниса, где се окупило између 3.000 и 4.000 људи, као и у Кефу, 180 километара југозападно од престонице.

Бен Алијева фамилија окована златом

Готово истовремено, полиција је започела акцију хапшења чланова фамилије свргнутог председника.

Због сумње да су починили злочине против Туниса ухапшене су 33 особе које су у сродству са бившим председником, јавила је државна телевизија. Привремени председник земље најавио је потпуни раскид са прошлошћу.

На телевизијским снимцима приказани су злато и скупоцен накит који су пронађени код чланова породице.

Телевизија је цитирала "званични извор" који је рекао да ће бити спроведена истрага да би се ти људи извели пред лице правде.

Живот у Тунису се полако враћа у нормалу. Нова коалициона влада почела је да пушта на слободу политичке затворенике. У телевизијском обраћању нацији привремени шеф државе Фуад Мебаза најавио је потпуни раскид са прошлошћу, независни правосудни систем и слободу медија.

Напетости на улицама су мање, скраћен је полицијски час, већи је интензитет саобраћаја а у новој, слободној штампи појавиле су се и прве политичке карикатуре.

Агенција Ројтерс јавља да су сви министри у привременој влади националног јединства напустили партију Уставног демократског савеза свргнутог председника. Протеклих дана четири министра су напустила Бен Алијеву партију у покушају да се обнови кредибилитет владе.

Демонстрације због сиромаштва, незапослености и корупције почеле су средином децембра, а у нередима је погинуло више од 100 људи.

Раскид са бившим режимом

Председник Бен Али је прошле седмице напустио земљу и отишао у Саудијску Арабију, а његову дужност је привремено преузео председник парламента Фуад Мебаза.

У туниској штампи, која је годинама била под државном контролом, појавили су се бројни извештаји у којима се наводи да је председникова породица побегла са огромним сумама новца и злата.

Привремени шеф државе Мебаза изјавио је да ће политичке партије, укључујући Уставни демократски савез бившег председника, бити одвојене од државе у циљу "потпуног раскида са прошлошћу".

Државна телевизија је пренела да ће раскид између државе и свих политичких партија бити приоритет транзиционе владе.

Мебаза је похвалио побуну људи као "револуцију слободе и достојанства" и додао да су сви одговорни за насиље на улицама ухваћени.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом