Подморска веза Кубе и Венецуеле

Куба и Венецуела биће ускоро повезане подморским оптичким каблом, што ће омогућити много брже и квалитетније телефонске и Интернет везе две земље.

Специјални брод стигао је у Венецуелу носећи довољно оптичког кабла да повеже Јужноамеричку државу са Кубом и тако успостави везу која ће знатно унапредити телефонске и Интернет услуге Кубанцима.

"Брод ће ускоро почети да полаже кабл испод Карипског мора", изјавио је представник француске компаније "Алкател-Лусен", која је носилац пројекта.

Кабл је у Венецуелу превезен из француске луке Кале. Полагање треба да буде завршено до јуна, када ће 1.600 километара дуга веза бити постављена између Камурија у Венецуели и Сибонеа на истоку Кубе.

Куба је једина земља на западној хемисфери која није у вези са светом преко оптичког кабла. Уместо њега, острвска држава зависи од спорих и скупих сателитских преноса, углавном због трговинског ембарга САД.

Председник Венецуле Уго Чавез, ватрени савезник кубанске комунистичке Владе, каже да ће присуствовати инаугурацији пројекта, још једног на све дужој листи заједничких подухвата двеју земаља.

Кабл је назван "АЛБА 1", по боливијском Алтернативном блоку који укључује Венецуелу, Кубу и друге левичарске савезнике.

Кубански званичници кажу да се очекује да ће пројекат, који ће омогућити вођење 80 милиона истовремених телефонских разговора, коштати око 70 милиона долара.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом