Нова влада у Тунису

Тунис добио владу националног јединства у којој ће, поред чланова претходне владе, министарска места добити и опозициони лидери. Полиција током дана сузавцем, воденим топовима и пендрецима спречила демонстранте да се приближе Министарству унутрашњих послова. Бивши председник побегао са 1,5 тона злата. Туниски синдром шири се регионом.

Премијер Туниса Мохамед Гануши објавио је састав нове владе, на конференцији за штампу. Гануши каже да ће министри одбране, спољних послова, финансија и унутрашњих послова из претходне владе задржати функцију, преноси Ројтерс.

Опозициони лидер Наџиб Хеби именован је за министра регионалног развоја, а опозициони лидери Ахмед Ибрахим и Мустафа бен Џафар добиће, такође, министарска места у новој влади.

Влада се обавезује да ће ослободити све политичке затворенике, рекао је Гануши.

Око 2.000 људи протестовало је у центру Туниса, захтевајући да се владајућа странка свргнутог председника одрекне власти и да у новој власти не учествује нико из бившег режима. Полиција је растерала демонстранте користећи водене топове и сузавац. 

Премијер Мохамед Гануши раније је, на државној телевизији, рекао да било какво угрожавање националне безбедности неће бити допуштено. У општем хаосу до кога је дошло у Тунису протеклих недеља грађани су се сами организовали, направили барикаде и чувају своја насеља.

Војска у тенковима патролира улицама туниских градова, како би спречила избијање нових нереда.

Неке продавнице и кафеи поново су отворени, понеко возило се може видети на улицама, а грађани кажу да су из предграђа уклоњене друмске барикаде.

Становници неких четврти наоружали су се моткама, удруживши се, како кажу, у групе добровољаца задужених за стражарење, самоодбрану и чишћење улица после нереда.

Догађаји протеклих дана у Тунису инспирисали су демонстрације и у Јордану и Јемену.

Златне полуге председника Туниса

Око 1,5 тона злата, вредности 45 милиона евра, изнето је из Туниса, када је породица бившег председника побегла у Саудијску Арабију, преноси француски дневник Монд.

Према писању листа, Бен Алијева супруга Лејла Трабелси покушала је да подигне злато из Централне банке Туниса, али је директор банке одбио њен захтев.

Потом се у банци, наводно, лично појавио и сам председник, чији је захтев управа најпре одбацила, а онда, ипак, прихватила.

Монд је навео да је, вероватно, Лејла Трабелси изнела из Туниса златне полуге, вредне 45 милиона евра.

Одјек у другим арапским земљама

Превирања у Тунису могла би да имају одјека и у другим арапским земљама, оцењују британски листови, анализирајући шта би тај утицај могао да донесе региону.

Фајненшел тајмс наводи да би нагло политичко отварање у другим арапским земљама могло да изнедри непријатни радикализам.

Иако је прилично касно, арапски аутократски владари и њихови западни покровитељи морају да размисле о томе како да отворе пут ка слободи друштвима којима су исувише дуго права била ускраћивана, пише Фајненшел тајмс.

Гардијан, међутим, упозорава да је туниска револуција цвет који лако може да буде згажен.

Ако је слом могао да се догоди једном од најбогатијих, најобразованијих и најстабилнијих арапских режима, ко би, пита се британски дневник, могао да буде следећи.

Штампа подсећа да су у Јордану избиле демонстрације са захтевом да влада поднесе оставку, извештава се о немирима у Либији, Египат је одгодио планирани раст цена, Мароко нервозно прати догађаје.

Туниска револуција преурањено је названа по цвету јасмину, јер није прошла без проливања крви, а могла би да изазове талас репресије широм арапског света, пошто ће диктатори извући одговарајуће поуке, наводе британски листови.

Туниски синдром шири се регионом

Саможртвовање које је изазвало немире у Тунису, у којима је свргнут председник те земље, инспирисало је сличне случајеве у земљама региона. Четрири мушкарца спалила су се у Алжиру, један у Египту и један у Мауританији.

Предузетник стар око 40 година, из богате породице запалио се у свом аутомобилу, испред председничке палате у Мауританији, саопштила је полиција, а преноси Ројтерс.

Пролазници и снаге безбедности успели су да га извуку из аута, после чега је превезен у болницу.

Један Египћанин се запалио испред зграде парламента у Каиру. Локални медији преносе да се полио бензином и запалио, а да је пре тога рекао да су његова права у тој земљи изгубљена.

Најмање четири Алжирца запалила су се у протеклих пет дана, подстакнути немирима који су избили у Тунису, преносе агенције.

Протести у којима је свргнут председник Туниса Бен Али интензивирали су се после самоубиства 26-годишњег Мохамеда Буазизија, уличног продавца, који се спалио, пошто га је локална полиција малтретирала.

Неколико дана касније, Буазизи је преминуо од последица опекотина, а постао је симбол за многе становнике Туниса који протестују због лоших животних услова и траже смену власти.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом