субота, 15.01.2011, 00:49 -> 19:14
Тунис после "револуције јасмина"
Драматични обрти у Тунису. У земљи хаос, после крвавих протеста због сиромаштва, корупције и репресије. Председник Бен Али побегао из земље у Саудијску Арабију, а Тунис добио привременог председника, актуелног шефа парламента. Премијер прихватио предлог опозиције о формирању коалиционе владе.
У Тунису атмосфера хаоса и драматичних обрта, после "револуције јасмина", како су названи крвави протести због сиромаштва, корупције и репресије.
Јутро је становницима туниске престонице и других градова донело, наставак ноћне море. Пљачке кућа и продавница, паљевине и хаос на улицама, упркос присуству војске и полиције. Спаљена је и главна железничка станица.
"Нико ме не штити, морам сам да се браним. Никада нисам носио нож, али сада морам. Имам жену и децу и веома сам уплашен, јер сам видео људе са ножевима и секирама", каже један од многих уплашених грађана.
Грађани наводе да народ није крив за хаос, већ да је одговорност на људима блиским одбеглом председнику.
Ипак, ту су и наговештаји политичког расплета - најављена је влада националног јединства.
Премијер Туниса Мухамед Ганучи прихватио је предлог опозиционих странака о формирању коалиционе владе, изјавио је лидер коалиције опозиционих партија Унија слободе и Лабуристичка странка Мустафа Бен Џафар, који је разговарао с њим.
"Ми смо размотрили идеју о формирању коалиционе владе и премијер је прихватио наш захтев за формирање такве владе. Сутра ћемо имати још један састанак на коме ћемо покушати да пронађемо начин да изведемо земљу из ове ситуације", рекао је Бен Џафар Ројтерсу.
Председник парламента Фуед Мебаз званично је постављен за вршиоца дужности шефа државе пошто је председник Туниса Зин ел Абидин Бен Али напустио земљу и отишао у Саудијску Арабију.
После 23 године владавине, председник Бен Али је напустио земљу и тако постао први шеф једне арапске државе који је побегао из земље под притиском уличних протеста.
Како му је Француска ускратила гостопримство, Бен Али је преко Сардиније са породицом одлетео у Саудијску Арабију.
У протестима, који су трајали месец дана, према последњим информацијама, погинуло је најмање 66 особа.
У пожару у једном затвору у летовалишту Монастир, страдале су 42 особе. Узрок пожара у затвору за сада није познат, а медији повезују пожар са вишенедељним немирима у Тунису.
Локални званичници у туниском граду Махдија саопштили су да је директор затвора у том граду пустио на слободу 1.000 затвореника после побуне која је тамо настала.
Немири и сукоби са полицијом почели су због социјалног бунта изазваног повећањем цена прехрамбених артикала, а претворили су се у политички захтев за променама и одласком председника државе који је чврстом руком владао Тунисом пуне 23 године.
Тунис исписује историју
Ситуација у Тунису у центру је пажње свих светских медија, а немачка штампа пише да ова афричка земља исписује историју јер се деценијама није догодило да неки муслимански лидер напусти земљу добровољно, као и да се са напетошћу прати да ли ће ситуација у овој земљи утицати на окружење.
Немачки дневник Франкфуртер алгемајне цајтунг у тексту под насловом "Бекство диктатора" пише како већ деценијама ниједан муслимански или арапски владар није напустио земљу добровољно, под притиском јавности и да Тунис исписује историју.
Наводећи да је то учинио председник Бен Али, лист подсећа да је он дошао на власт као носилац наде и да су се многи становници Туниса надали бољем животу.
После првог периода када се ова земља ослањала на туризам и постала стабилна, у другој половини 23 године дуге владавине, Бен Али је земљу претворио "у затвор, у кућу смрти, а све под изговором да се мора сузбити радикални ислам", преноси радио Дојче веле.
Лист такође истиче да се свуда са "напетошћу посматра да ли ће догађаји у Тунису имати ефекта и у непосредном окружењу Алжиру, Либији и Мароку".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 10
Пошаљи коментар