петак, 14.01.2011, 11:56 -> 13:45
Пољске породице туже Русију
Јарослав Качињски, брат пољског председника Леха Качињског, тврди да су Руси извршили атентат на његовог брата и да има доказа да је магла на аеродрому у Смоленску била вештачка. Качињски и неке од породица настрадалих најављују тужбе против Русије. Лех Валенса сматра да је крива Пољска.
Брат близанац покојног председника Пољске Леха Качињског, лидер опозиционих конзервативаца Јарослав, не одустаје од теорије да су Руси на његовог брата извршили атентат. Његови адвокати поднеће кривичну пријаву пољском тужилаштву, јављају пољски медији.
"У извештају који објашњава узроке авионске несреће у Смоленску нема категоричних доказа да је магла над аеродромом била природна и да је нису створили Руси. Али зато има доказа да је била вештачка", рекао је за портал Виртуална Пољска адвокат Качињског Рафал Рогалски.
Пријаву ће, према речима Рогалског, крајем јануара поднети зет покојног председника, муж његове ћерке јединице Марте који је истовремено и њен авдокат, Марћин Дубјењецки.
Зет Качињског је раније у разговорима за пољске медије рекао да ће породица тражити да се званично поведе истрага и о тој могућности, да је на председника Пољске извршен атентат, а да се "тупољев" није срушио само због фаталне одлуке пилота да приземљи авион под немогућим условима.
Пољски премијер Доналд Туск, председник Броњислав Коморовски и део обичних Пољака углавном су прихватили основни закључак извештаја руског Међудржавног комитета за авијацију о паду авиона, који је у среду објављен у Москви.
Према том извештају, авион се срушио због погрешне одлуке пилота, под психолошким притиском пољских званичника који су били у авиону, да слете на слабо опремљен војни аеродром по густој магли и без елементарних услова за маневар слетања.
Туск, је, међутим, оценио да извештај није комплетан и да Пољска тражи да се истраже и евентуалне грешке и притисак којем су били изложени руски контролори у Смоленску, чега у извештају МАК-а нема.
Могућа тужба суду у Стразбуру
Уколико извештај не би могао да се допуни и тим руским факторима пада авиона, Пољска ће се у складу са Конвенцијом из Чикага, по којој је вођена истрага несреће, жалити међународним институцијама, рекао је пољски премијер.
Део породица на челу са Јарославом Качињским не жели да се помири са извештајем, а будући да је МАК завршио технички део истраге, док се техничка истрага пољске комисије наставља, као и кривична истрага тужилаштава у обе земље, неке породице намеравају да туже Русију Европском суду за људска права у Стразбуру.
"Може да се докаже да су руске службе тиме што су дозволиле слетање на лоше опремљен аеродром у Смоленску и по фаталном времену, погазиле најважнији члан Европске конвенције о људским правима који обавезује сваку државу да брани људски живот", изјавио је за данашњу Жечпосполиту Иринеуш Камињски из Пољске академије наука.
Камињски је додао да би породице могле да туже и Пољску.
Валенса: Очигледна кривица Пољске
Бивши председник Пољске Лех Валенса се, такође, огласио после објављивања коначног извештаја. Валенса је рекао да је кривица Пољске у катастрофи очигледна, пренела је агенција РИА новости.
"Авион је каснио, хтео је да надокнади време. Није требало ни да креће, а ни да слеће. Шта ту уопште има још да се испитује?", рекао је Валенса.
Бивши председник је навео да са жаљењем мора да призна да је много више грешака направила пољска страна, док је руска страна направила једну грешку - дозволила је слетање авиона.
Валенса сматра да је на контролоре лета био извршен некакав притисак, али није сасвим јасно какав.
"Ако су они (контролори лета) и звали некога да питају шта да раде, јер Пољаци хоће да слете, а време је лоше, онда су звали Москву. Одговорили су им овако: 'Средити све, јер ако не пустимо председника Пољске, биће скандал. Они су били у безизлазној ситуацији'", рекао је Валенса.
Авион "Ту 154" срушио се у близини Смоленска, 10. априла 2010. године. Погинуло је 96 особа, међу којима и председник Пољске са супругом и други званичници.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 9
Пошаљи коментар