петак, 14.01.2011, 10:01 -> 10:58
Харири тражи међународну подршку
Након што је шиитски Хезболах срушио либанску владу, вршилац дужности либанског премијера Саад Харири затражио међународну подршку. После састанка са председником САД-а Бараком Обамом у Вашингтону, Харири данас разговара са турским премијером Реџепом Тајипом Ердоганом.
Вршилац дужности либанског премијера Саад Харири тражи међународну подршку, након што је шиитски Хезболах у среду довео до пада његове владе.
Харири се састаје са турским премијером Реџепом Тајипом Ердоганом, пошто се ове недеље већ састао са председником САД Бараком Обамом у Вашингтону и на путу за Турску био у Француској, преноси АП.
У међувремену су бачене две гранате на штаб једне либанске партије, која је савезник Хезболаха, у тренутку када расте бојазан од секташког насиља због распада владе националног јединства.
Либанска национална новинска агенција јавила је да су два неидентификована нападача бацила две гранате у селу Беит Хабаб, 25 километара од Бејрута на штаб Слободног патриотског покрета, једне хришћанске партије коју предводи либански посланик, бивши генерал Мишел Аун, близак Хезболаху.
Експлодирала је само једна граната и нанела штету згради али повређених није било.
Напад је уследио само дан пошто је 11 министара из Хезболаха савезничких партија дало оставке због неслагања око УН трибунала који истражује убиство Хариријевог оца, бившег премијера Либана Рафика Харирија.
Говорећи раније о најновијој политичкој напетости, за коју се страхује да би могла довести до нереда и насиља, лидер Хезболаха шеик Хасан Насралах изразио је уверење да неће бити сукоба између шиита и сунита.
Оптужбе против Харирија
Насралах се састо с другим званичницима Хезболаха у последњих неколико дана да расправи политичку ситуацију и отпужио Харирија за кризу, апелујући да се не врати са пута по иностранству у Либан, пренели су израелски медији извештај Ал Џазире.
Либанска влада националног јединства била је, заправо, коалиција љутих ривала, прозападног блока предвођеног Хариријем и проиранског Хезболаха који има подршку Сирије. Њено стварање пре 14 месеци био је покушај стабилизовања земље, али у стварности она је месецима била парализована, јер је Хезболах осуђивао трибунал, тврдећи да се ради о завери САД-а и Израела.
Увелико се очекује да ће трибунал подићи оптужнице против неколико чланова Хезболаха, па је та организација вршила притисак на Харирија да одбије резултате истраге и пре него што се објави, а он је одбијао да прекине сарадњу.
У Либану је разорни грађански рат трајао од 1975. до 1990. године, а 1982. године израелска војска је ушла у ту земљу да истера палестинске борце са југа. У лето 2006. године више од месец дана вођен је рат између Израела и Хезболаха, а секташко насиље поново је избило 2008. године.
Пад либанске владе сматра се најгором политичком кризом од 2008. године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар