Поплаве широм света

У Бразилу, Аустралији, Сри Ланки и на Филипинима, поплаве не престају. На стотине жртава, хиљаде кућа под водом, угрожени милиони људи. Узрок катастрофалних поплава климатски феномен "Ла Ниња".

Подручје Пацифика и Бразила угрожени су временским непогодама и кишом која не престаје данима. У Бразилу због клизишта одсечена три града, град Бризбејн у Аустралији биће под водом до идуће седмице, у Сри Ланки евакуисано скоро 200.000 људи, а на Филипинима око 400.000.

У поплавама и клизиштима у планинској области Бразила страдало је, према последњим подацима, 400 људи, а за многима се трага. На планинама, само 100 километара од Рио де Жанеира, киша непрекидно пада од 1. јануара.

Клизишта су потпуно одсекла три планинска града. Иако у спасилачким операцијама учествује и војска, до становника погођене области тешко се долази.

Неколико хиљада људи остало је без кућа, а без струје је више од 100 хиљада.

Страхује се да број жртава није коначан, јер су многа насеља неприступачна, а страдалих има и међу спасиоцима.

Бризбејн "град духова"

Aустралијски град Бризбејн, избегао је најгоре - кажу хидролози, јер је врх поплавног таласа био нижи од очекиваног. Река Бризбејн достигла је водостај од 4,46 метара, а власти су очекивале да ће водостај бити метар виши од тога.

Хидролози сада кажу да је то врх поплавног таласа или ће он бити мало изнад садашњег водостаја.

Ипак, читава област око Бризбејна биће под поплавом бар до почетка идуће недеље. Британски Би-Би-Си јавља да центар Бризбејна, у којем више нема струје, личи на "град духова", а власти позивају грађане да се евакуишу или да остану у својим кућама.

Доток електричне енергије је прекинут како би се спречило да дође до пожара ако вода поплави генераторе. Продавнице су затворене, а становницима се деле џакови са песком. Најтеже је у градићима Ипсвичу и Тувумба, западно од Бризбејна. Погинуло је најмање 15 особа, а више од 70 се сматра несталим.

Под водом и Сри Ланка и Филипини

У поплавама у Сри Ланки живот је досад изгубило најмање 13 људи, а 195 хиљада је евакуисано и смештено у више од 100 привремених кампова, док је близу милион људи угрожено. Око 125 хиљада хектара пиринчаних поља је уништено у поплавама.

Учестале јаке кише и поплаве у централним и јужним деловима Филипина усмртиле су до сада 42 особе и оштетиле усеве и инфраструктуру. Већина страдалих удавила се или је затрпана у клизиштима, а још петоро људи се и даље сматра несталим.

Поплаве и клизишта, приморале су на евакуацију око 400 хиљада људи. Уништени су путеви и мостови, поља пиринча и кукуруза и куће изграђене од лаких материјала.

Ипак, север земље, где су највећа засејана поља пиринча и кикуруза - срећом је поштеђен катастрофе.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом