понедељак, 10.01.2011, 09:51 -> 10:48
Војни дијалог Кине и САД
Кина и САД почеле да изглађују војне односе, оснивајући радну групу за истраживање могућности дијалога две државе. Кинески невидљиви авион превазишао америчке обавештајне процене, рекао амерички министар одбране, Гејтс, после састанка са кинеским колегом Лијангом.
Амерички и кинески министри одбране Роберт Гејтс и Лијанг Гунагли, договорили су се, јутрос у Пекингу, да се оснује заједничка радна група, како би се истражиле могућности дијалога две државе о стратешким питањима.
Тиме су армије две моћне земље почеле да изглађују међусобне односе, нарушене прошле године услед одлуке САД да продају оружје Тајвану, на шта је Кина, које то острво сматра својом територијом, одговорила прекидом војних веза с Вашингтоном.
Међутим, споразумом Гејтса и Лијанга, спорно питање није решено, а Лијанг је изјавио да не може гарантовати да неће бити новог прекида односа у будућности, ако САД буде игнорисао кинеске интересе.
Уочи јутрошњег састанка у Пекингу, Гејтс је новинарима који су путовали с њим у Азију, рекао да је САД забринут због убрзаног развоја одбрамбених капацитета Кине.
"Имају потенцијал да неке наше капацитете доведу у ризичан положај. Морамо припазити на њих. Морамо им одговорити адекватно сопственим програмима", рекао је Гејтс.
Превазиђена очекивања
Према његовим речима, програм развоја кинеског "стелт" авиона је превазишао америчке обавештајне процене.
Вашингтон је, такође, забринут због новог балистичког пројектила који је Кина развила, а који би, теоретски, могао да досегне амерички носач авиона на удаљености од готово 3.200 километара.
По свој прилици, Кина је и на том пољу "потукла" америчке процене.
У вези са авионом са "стелт" технологијом, која омогућује радарску невидљивост, Гејтс је напоменуо да је Кина, ипак, годинама далеко од америчких капацитета, и да ће САД чак до 2025. године имати много више таквих авиона, него било која друга земља на свету.
Гејтс ће у Пекингу остати до среде, а после разговора са Лијангом намерава да се састане и с другим водећим званичницима Кине, укључујући председника државе Ху Ђинтаоа, који би следеће недеље требало да отпутује у званичну посету САД.
Гејтс је први амерички министар одбране који долази у Кину за последњих 11 година.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар