недеља, 09.01.2011, 07:30 -> 07:59
Конфликт не утиче на Сеул
Недавни конфликт на Корејском полуострву довео је овај део Азије у жижу интересовања. Међутим, иако под сталном тензијом од могућег конфликта, актуелна дешавања као да нису оставила последице по живот у Сеулу. Екипа РТС-а боравила је у Јужној Кореји када је конфликт био главна светска вест.
Крајем прошле године, Јужна Кореја била је ударна вест светских медија. Вишедеценијски спор са Северном Корејом, најчешће на граници две земље и актуелни конфликт, када су једни друге гађали пројектилима, свету су приближили дешавања у тој развијеној азијској земљи.
Сеул је највећи град на свету, са 24,5 милиона становника. Посебан је због много тога: Сеул је 2010. био домаћин самита Г20, светски је центар дизајна, а град је главна тачка из које креће моћна корејска економија, коју симболишу "Самсунг", "Хјундаи","Ел џи", "Даихацу", "Киа". Сеул је град са 27 мостова и више од 20 у изградњи.
Међутим, у данима у којима је екипа РТС-а била у Сеулу, конфликт две Кореје био је главна светска вест.
Испаљивање пројектила најпре из Северне у Јужну Кореју, а потом и обрнуто, и историја крвавог рата од пре више од пола века, забринула је свет. Чини се, међутим, да није оставила последице по живот у Сеулу.
"Мислим да ова криза нема неки утицај на мој свакодневни живот, не директно, али је све време на вестима", каже студенткиња Факултета политичких наука Сео Јивон.
Њен колега Јин Ким каже да се старији брину више, јер се сећају корејског рата од пре 50 година. "Ми млађи на све гледамо мало либералније и не оптерећујемо се историјом", каже Јим Кин.
Бивши новинар агенције Асошијејтед прес и председник Сеулске туристичке организације Самјуел Ку каже да сви треба да буду забринути, али у тим околностима живе већ деценијама и верују да ће се ствари средити.
У земљи у којој је готово једнак број хришћана и будиста, највише је неопредељених, око 50 одсто.
Спој традиционалног и модерног
Јужнокорејци не робују традиционалној архитектури, већ руше старо и граде ултрамодерне објекте, за које ангажују најпознатије светске архитекте.
Економски развој и начин живота омогућили су им дужи век: мушкарци у просеку живе 75,5, а жене 82 године. Међутим, и проценат самоубистава је велики, по томе су међу првима у свету.
"Људи су овде платили велику цену обнове после ратова и много су се жртвовали да би дошло до економског напретка. У осамдесетим смо већ имали економски развијену земљу, али не и демократски поредак", каже Самјуел Ку.
Према његовим речима демократија је овде у потпуности сазрела пре петнаестак година. Ово је сада најслободнија земља у Азији", истиче Ку.
Млади су у потпуности окренути западном, модерном начину живота. У исто време, опстаје и традиционална Кореја.
Иако 8.300 километара од Србије, иако су језичке и културне разлике понекад непремостиве, Сеул није место у коме се било ко осећа као странац.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар