петак, 07.01.2011, 08:05 -> 17:49
Божић у свету
Патријарх московски и све Русије Кирил служио Божићну литургију у Храму Христа спаситеља у Москви. Божић прославиле и хришћанске заједнице у Витлејему. Појачане мере безбедности око коптске цркве у Каиру.
Празник Христовог рођења обележили су хришћани широм света који овај празник славе по јулијанском календару.
Патријарх московски и све Русије, Кирил, служио је свечану литургију у Храму Христа спаситеља у Москви. Ноћна празнична богослужења одржана су у скоро 30.000 храмова Руске православне цркве у целом свету.
"Са великом радошћу вам кажем: Христос се родио, да нам покаже пут истине и спасења. Срећан вам Божић", рекао је патријарх московски и све Русије, Кирил.
Као и прошле године, присутан је био руски председник Дмитриј Медведев са супругом Светланом.
Премијер Владимир Путин био је на божићној литургији у селу Тургиново у Тверској области, које је летос знатно настрадало у шумском пожару. Путин веома помаже ово село и његов храм, у њему су крштени његови преци. Једна верница поклонила му је џемпер који је сама исплела.
Иначе, у поноћ литургија је служена у 260 московских храмова и манастира, а према процени безбедносних органа присуствовало је 90.000 верника.
Божићној литургији у Витлејему, месту рођења Исуса Христа у Светој земљи, коју је служио јерусалимски православни патријарх Теофил, присуствовали су бројни православни Арапи као и ходочасници из Русије, Украјине, Грчке, Кипра, Молдавије и Србије.
Патријарху и верницима су празник честитали тројица присутних градоначелника, Витлејема, Бет-Сахура и Бет-Џале, у којима живи већи број православаца.
Божић је слављен као црквени и државни празник и у Украјини, Белорусији и Молдавији.
Председник Украјине Виктор Јанукович био је на празничној литургији у Кијево-Печерском манастиру крај престонице, као и председник парламента и чланови владе.
Божић по јулијанском календару у Украјини славе четири различите цркве: Украјинска православна црква Московског патријархата, Украјинска православна црква Кијевског патријархата, Украјинска аутокефална православна црква и Украјинска грко-католичка црква.
Поноћне верске службе, одржане су у неколико европских земаља, а предузете су ванредне мере безбедности око цркава коптских заједница. У Француској, полиција обезбеђује 19 коптских цркава, а сличне мере предузете су у Великој Британији и Немачкој.
Поглавар Коптске хришћанске цркве Шенуда Трећи одржао је поноћну верску службу у Цркви Абасиа у Каиру.
У Египту, верници су морали да покажу личну карту, где пише да су хришћани, или истетовирани крст, који на ручном зглобу има већина Копта.
Око главне коптске катедрале у Каиру, египатске власти су појачале контролу свих пролазника користећи псе трагаче и метал-детекторе. Био је повећан и број полицајаца.
Коптске хришћанске породице на крају свог 43-дневног поста, прославили су рођење Исуса Христа. Пре одласка на поноћну молитву у домовима је служена породична вечера.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 10
Пошаљи коментар