понедељак, 06.12.2010, 15:18 -> 16:32
“Континентал” крив за пад "конкорда"
Суд у Паризу пресудио да је америчка авиокомпанија "Континентал ерлајнз" одговорна за пад "конкорда", јула 2000. Авион се срушио при узлетању са аеродрома "Шарл де Гол", јер је комад, који је отпао са "Континенталовог" авиона изазвао пожар на "конкорду".
Француски суд наложио је данас ваздухопловној компанији "Континентал ерлајнз" да исплати Ер Франсу више од милион евра на име одштете за пад авиона "конкорд", у јулу 2000. године, када је погинуло 113 особа, већином немачких туриста.
У пресуди је механичар "Континентала" осуђен на условну казну због убиства из нехата.
Председавајући судског већа је потврдио је да су се отпаци титанијума, које је испустио авион ДЦ-10 компаније Континентал ерлајнз, на писту аеродрома "Шарл де Гол", пре полетања "конкорда", увукли прво у гуму точка, а затим улетели у резервоар за гориво и изазвали пожар.
Авион се запалио и пао на хотел. Погинуло је 109 путника и четири особе на земљи, подсећа АП.
Суд је, такође, наредио "Континенталу" и механичару Џону Тејлору да заједнички исплате 360.000 долара одштете различитим странама.
Тејлор је осуђен и на казну затвора од 15 месеци условно, као и на новчану казну од 2.650 долара.
Суд је објаснио да Тејлор није смео да користи титанијум, тежи метал од оног који се иначе употребљава за израду једног дела авиона ДЦ-10. Поред тога, механичар није уградио тај део како треба, због чега је и пао на писту.
"Континентал ерлајнз" уложиће жалбу на ову пресуду, саопштио је адвокат те авиокомпаније, који је рекао да је пресуда патриотска, јер су оптужени Французи ослобођени, а осуђени су само Американци. Парвни заступник осуђених је додао да се ради о пресуди која штити само интересе Француске и да је она далеко од истине закона и правде.
Са своје стране, портпарол "Континентала" Ник Бритон је навео у саопштењу да се ова компанија не слаже са овом апсурдном пресудом, која само показује одлучност француских власти да отклоне пажњу и кривицу са Ер Франса, у време удеса државне компаније.
Адвокат породице пилота "конкорда" Кристијана Мартија, Ролан Рапапор, рекао је изван суднице да је пресуда незамислива, јер су француски званичници били свесни слабости "конкорда" две деценије пре ове несреће.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар