06:30
ИРГЦ тврди да је напао војне циљеве САД-а као одговор на ударе на иранску обалу
Морнарица Корпуса исламске револуционарне гарде (ИРГЦ) саопштила је да је извела нападе на америчке војне циљеве у региону као одговор на, како истиче, претходне америчке ваздушне ударе на подручја дуж иранске обале.
У саопштењу је наведено да су акције биле усмерене на локације распоређивања америчких снага у региону и представљају одговор на, како тврди Техеран, "континуирано кршење обавеза Сједињених Америчких Држава", пренео је портал Прес ТВ.
ИРГЦ је навео да су америчке снаге извеле нападе позивајући се на инцидент са бродом који је, према америчким тврдњама, пловио неовлашћеном рутом кроз Ормуски мореуз.
(Танјуг)
Опширније
Краће
Амерички председник Доналд Трамп окарактерисао је нападе иранских дронова на бродове у Ормузу као "кршење споразума о прекиду ватре" Техерана и Вашингтона, а на које су САД одговориле ударима на Иран.
Иранска Исламска револуционарна гарда најавила је да ће њен одговор на нови амерички напад на Иран бити "брз и одлучан", пренела је иранска државна телевизија.
Међутим, неименовани амерички званичник рекао је за Си-Ен-Ен да последњи амерички удари не наговештавају повратак великим борбеним операцијама, барем за сада.
Амерички државни секретар Марко Рубио саопштио је да је потписан трилатерални оквирни споразум након пете рунде дипломатских преговора у Вашингтону о окончању израелско-либанског сукоба.
Оквирни споразум отвара пут за Либан да поврати своју сувереност, да се разоружа Хезболах и размонтира његова инфраструктура, појаснио је Рубио.
Премијер Бенјамин Нетанјаху је, у видео-обраћању, поздравио потписивање споразума.
Касније се огласио и посланик из редова Хезболаха Хасан Фадлалах, који је упозорио да либанске власти неће бити у стању да спроведу споразум, осим ако, уз подршку САД, "не крену у грађански рат".
Коментари