Читај ми!

Западни медији игноришу чињенице – Кина и даље најмногољуднија земља света

Западни медији ове недеље су објавили популациону пројекцију Уједињених нација и изјаву демографа те међународне организације по којима би Индија требало да ове године и то управо у априлу месецу престигне Народну Републику Кину и постане најмногољуднија земља света.  И док су западни медији тако свргли Пекинг с планетарног демографског трона, истина је да је Кина заправо и даље најмногољуднија држава света.

Западни медији игноришу чињенице – Кина и даље најмногољуднија земља света Западни медији игноришу чињенице – Кина и даље најмногољуднија земља света

Ове недеље западни медији објавили су вест да је, по пројекцији Популационог одсека Одељења за економске и друштвене послове Уједињених нација (УНФПА), Индија сменила Народну Републику Кину с трона најмногољудније државе на планети Земљи. 

По тој процени демографа који раде за потребе Уједињених нација, Индија би требало да ове године достигне цифру од 1,429 милијарди становника и остави иза себе Кину на другом месту са 1,426 милијарди људи. Дакле, Индија би требало да током 2023. претекне Кину за три милиона становника и то би могло да се деси баш у последњој недељи априла.

Та вест обишла је цео свет, а западни медији су је пропратили оценама да ће Индија у наредних неколико деценија засенити Кину не само демографски, већ и економски, па и војно.

И док то јесте реална могућност, исто као и обрнута могућност да неће достићи ниво кинеског економског развоја у том периоду, извесно је да је извештавање о томе да је Индија претекла Кину по величини популације погрешна.

Не жури пред руду

Разлог је једноставан: подаци којима су баратали демографи Уједињених нација не укључују тзв. посебне области унутар Кине: Хонгконг и Макао. Та два кинеска града, истиче кинеска државна телевизија у реакцији на поменуту вест, заједно имају преко осам милиона становника, што значи да је Индија још увек за пет милиона иза њихове државе.

Штавише, с горчином напомињу пекиншки медији, у статистику Уједињених нација није укључен ни Тајван, који има 23 милиона становника и који је део Кине. Њихова земља зато би и даље требало да има бар 28 милиона становника више него Индија.

У корист ове тврдње Пекинга, можемо додати, иде чињеница да заправо све државе света признају да су матица Кина и Тајван иста држава, односно, да је Тајван Кина. И мада је истина да 12 земаља света, углавном карипских, централноамеричких и пацифичких, признаје владу у Тајпеју као јединог легитимног заступника целог кинеског народа, то не мења чињеницу да и оне виде Тајван и континенталну матицу као исту државу.

Дакле, када се говори о томе да ли нека држава признаје Кину или Тајван, ту није реч о признавању независности једног субјекта од другог, већ о томе да ли се власт у Пекингу или Тајпеју признаје за законитог репрезента свих кинеских грађана.

Чак и Тајван себе формално сматра за део Кине.

Неинформисани информатори?

Гледано из Пекинга, томе треба додати и један конкретан математички проблем везан за индијску популацију. Наиме, кинески медији подсећају да је последњи попис у Индији одржан још 2011. јер је корона омела одржавања оног заказаног за 2021. С друге стране, у Кини је последњи попис одржан 2020. То, практично, значи да су подаци везани за кинеску популацију ажурирани и стога поузданији, док они за Индију то нису, због чега су мање прецизни и прети им скора ревизија (о чему говоре и сами демографи УН). 

Даље, независно од Уједињених нација, индијско Министарство за здравље и породицу објавило је сопствену пројекцију популације те државе потконтинента у којој је изнело процену да ће она у овој години износити 1,388 милијарди људи, што је значајно мање од 1,426 милијарде за Кину без Хонгконга, Макаа и Тајвана.

И док статистика не мора да узима у обзир територију целе земље, западне новинске агенције које имају јединствену привилегију да могу да својим вестима допру у сваки кутак планете морале би да буду толико упућене у материју или информисане да саме у својим коментарима допуне такве непотпуне статистике. 

(Аутор насловне фотографије: Танјуг/AP Photo/Mark Schiefelbein)

среда, 13. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње