недеља, 08.11.2020, 15:56 -> 23:21
Извор: ТАНЈУГ
Више од 800 људи ухапшено на протестима у Белорусији, међу њима и спортисти шампиони
На најновијим антивладиним протестима широм Белорусије ухапшено је на најмање 800 особа, међу којима је и освајач сребрне медаље у десетобоју Андреј Краученко и шампион у кик-боксу Иван Ганин, као и бивша мис Белорусије Олга Кижњикова.
Након што су се на почетку протеста окупили у центру престонице Белорусије, демонстранти су се раштркали широм града, носећи црвено-беле заставе опозиције, пренео је Ројтерс.
Центар за људска права "Виасна", који није регистрован у Белорусији, саопштио је да је ухапшено око 360 људи, међу којима освајач сребрне медаље у десетобоју Андреј Краученко и шампион у кик-боксу Иван Ганин, саопштила је белоруска Фондација за спортску солидарност.
Обојица су потписала отворено писмо које је потписало још 1.000 белоруских спортиста, у коме се залажу за одржавање нових избора.
Агенција Тас је пренела да је белоруска полиција за разбијање демонстрација ухапсила на Тргу слободе двадесетак жена. Према очевицима, међу њима је и Олга Кижњикова, бивша мис Белорусије из 2008. године. Она је, као и остале ухапшене жене, комбијем пребачена у полицијску станицу.
На видео-снимцима су приказани припадници службе безбедности одевени у црно који су имали пендреке, како јуре демонстранте и одвозе их у возилима. У једном тржном центру, полицајци су закључали врата и претресали купце трагајући за транспарентима и другим материјалом.
Безбедносне службе су заустављале и аутомобиле и претресали људе у њима. Ројтерс је навео да није могао да верификује ниједан снимак.
Пре недељу дана полиција не протестима у Белорусији ухапсила више од 200 људи. Највећи број је ухапшен на протестима у Могиљову, Гродну и Жодишкију.
Коментари