Немачка после сто година враћа војне рабине

Немачка министарка одбране Анагрет Крамп-Каренбауер потписала је споразум са главном јеврејском организацијом у земљи о поновном увођењу војних рабина рекавши да је то "снажан знак" о важности живота Јевреја у земљи.

Крамп-Каренбауер је рекла да одлука о обнављању верског саветовања за Јевреје који служе у оружаним снагама Бундесвера након више од једног века, такође, наглашава посвећеност владе борби против антисемитизма у Немачкој, пренео је АП.

"Ово је снажан знак за разноврстан и отворен Бундесвер", рекла је немачка министарка одбране на састанку Централног савета Јевреја у Берлину.

"То је, такође, снажан знак за живот Јевреја у Немачкој", додала је министарка.

Јозеф Шустер, председник Централног савета, назвао је ово "историјским даном", рекавши да је Бундесвер одраз немачког друштва.

"Зашто менора не би била упаљена у касарни поред божићне јелке?", рекао је Шустер.

Немачка војска не прикупља податке о верској припадности својих припадника, али према проценама, у оружаним снагама Бундесвера је око 300 Јевреја, 1.400 муслимана и 94.000 хришћана.

Крамп-Каренбауер је рекла да очекује да ће парламент одобрити меру почетком следеће године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом